Vidurio Europoje esanti Lenkija turi turtingą istoriją, paženklintą karališkųjų dinastijų, invazijų ir didvyriško pasipriešinimo Antrojo pasaulinio karo metais. Ji gali pasigirti įvairiais kraštovaizdžiais – nuo smėlėtų Baltijos jūros paplūdimių iki atšiaurių Tatrų kalnų pietuose. Šalis yra kultūros lopšys, išugdžiusi tokius žymius žmones kaip kompozitorius Frédéricas Chopinas ir mokslininkė Marie Curie. Lenkijos miestuose – nuo istorinių Krokuvos ir Gdansko iki modernaus Varšuvos didmiesčio – dera gotikos, renesanso ir šiuolaikinė architektūra. Gerbiama dėl savo tradicijų, Lenkija taip pat garsėja savo puikia virtuve, gyvybingais festivaliais ir šiltu svetingumu. Šiandien su Jumis pasidalinsime populiariausiomis lankytinomis vietomis Lenkijoje, kurias rekomenduojama aplankyti.
Varšuva: senamiestis,Vilanovo rūmai ir Varšuvos sukilimo muziejus
Lenkijos sostinė Varšuva yra atsparumo simbolis, nes buvo atstatyta po beveik visiško sugriovimo per Antrąjį pasaulinį karą. Atstatytame senamiestyje, kuris įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, stovi spalvingi miestiečių namai ir istoriniai paminklai. Šiuolaikinė Varšuva didžiuojasi dangoraižiais, šiuolaikinio meno centrais ir gyvybingomis pramogų vietomis. Turtingą miesto istoriją liudija tokios įžymybės kaip Karališkoji pilis, Vilanovo rūmai ir jaudinantis Varšuvos sukilimo muziejus. Prie Vyslos upės įsikūrusioje Varšuvoje sklandžiai susilieja istorinė praeitis ir gyvybinga bei į ateitį žvelgianti dabartis.
Senamiestis (Stare Miasto)
Istorija: Varšuvos senamiestis buvo įkurtas XIII a. Per Antrąjį pasaulinį karą jis buvo beveik visiškai sugriautas, tačiau pokario metais buvo kruopščiai atstatytas, kur įmanoma, naudojant tas pačias plytas ir akmenis.
Pagrindiniai bruožai
Karališkoji pilis: Pilis: kadaise buvusi oficiali Lenkijos monarchų rezidencija, dabar joje veikia muziejus.
Rinkos aikštė (Rynek Starego Miasta): spalvingi miestiečių namai, kavinės ir restoranai.
Barbakanas: istorinis įtvirtinimas, kadaise juosęs Varšuvą.
Arkikatedra: ikoniška gotikinė bažnyčia, turinti didelę istorinę reikšmę.
Renginiai: Senamiestyje visus metus vyksta daugybė kultūrinių renginių, įskaitant Varšuvos kalėdinę mugę ir vasarą vykstantį festivalį „Džiazas senamiestyje”.
Wilanovo rūmai
Istorija: Vilanovo rūmai, pastatyti XVII a. pabaigoje karaliui Jonui III Sobieskiui, yra Lenkijos baroko architektūros pavyzdys.
Pagrindinės savybės
Pats rūmų pastatas yra meno kūrinys, kuriame įrengti įvairioms temoms ir epochoms skirti kambariai.
Rūmus supa išpuoselėti sodai, įskaitant dviejų lygių barokinį sodą, neorenesansinį rožių sodą ir angliško stiliaus kraštovaizdžio parką.
Vilanovo karaliaus Jono III rūmų muziejus, kuriame pristatoma rūmų ir jų gyventojų istorija.
Renginiai: Žiemą rūmuose rengiamas Karališkasis šviesos sodas, o vasarą – įvairūs koncertai ir spektakliai.
Varšuvos sukilimo muziejus
Istorija: Muziejus, atidarytas 2004 m., minint Varšuvos sukilimo 60-ąsias metines, skirtas 1944 m. Varšuvos sukilimui ir įvykiams, lėmusiems sukilimą.
Pagrindinės funkcijos
Daugybė interaktyvių eksponatų, filmų ir liudijimų, leidžiančių susipažinti su Lenkijos pasipriešinimo ir miesto gyventojų kovomis sukilimo metu.
Ant muziejaus stogo esančiame Laisvės parke atsiveria miesto panorama.
25 metrų aukščio apžvalgos bokštas, iš kurio atsiveria nepakartojama Varšuvos panorama.
Bombonešio B-24 „Liberator”, atstovaujančio lėktuvams, kurie padėjo aprūpinti lenkų pasipriešinimą, kopija.
Renginiai: Muziejuje dažnai rengiamos paskaitos, susitikimai su istorikais, edukacinės programos ir laikinos parodos, susijusios su Antruoju pasauliniu karu ir sukilimu.
Kiekviena iš šių lankytinų vietų leidžia susipažinti su skirtingais turtingos Varšuvos istorijos aspektais – nuo karališkosios praeities ir architektūros stebuklų iki jos atsparumo nelaimių akivaizdoje.
Krokuva: Vavelio pilis, Veličkos druskų kasykla
Krokuva, vienas seniausių Lenkijos miestų, garsėja gerai išlikusia viduramžių architektūra ir turtinga istorija. Krokuvos širdis – Pagrindinė turgaus aikštė (Rynek Główny) – yra didžiausia viduramžių miesto aikštė Europoje, kurią supa istoriniai miestiečių namai ir žymioji Audinių salė. Vavelio pilis, stūksanti ant kalvos, buvo Lenkijos karalių rezidencija, o dabar joje saugoma daugybė nacionalinių vertybių. Miesto Kazimiero rajonas, kadaise buvęs gyvybingas žydų kvartalas, skaudžiai primena prieš Antrąjį pasaulinį karą gyvenusią bendruomenę. Šiandien Krokuva yra ne tik kultūros ir mokslo centras, bet ir Lenkijos atsparumo bei paveldo liudijimas.
Vavelio pilis
Vavelis: istorija: Vavelio kalno viršūnėje stūksanti pilis šimtmečius buvo simbolinė Lenkijos karališkosios šeimos būstinė. Bėgant metams ji buvo daug kartų rekonstruota, o jos architektūra atspindi viduramžių, renesanso ir baroko stilių mišinį.
Pagrindinės savybės
Karališkieji rūmai: gausiai dekoruoti kambariai, kuriuose saugoma Europos meno, gobelenų ir istorinių artefaktų kolekcija.
Karūnos iždas ir ginklų saugykla:
Drakono urvas: Po pilimi esantis natūralus kalkakmenio urvas, siejamas su legenda apie Vavelio drakoną.
Vavelio katedra: architektūros šedevras, kuriame buvo karūnuoti ir ilsisi daugybė monarchų.
Renginiai: Čia ištisus metus vyksta įvairūs kultūriniai renginiai, parodos ir koncertai.
Veličkos druskos kasykla
Istorija: Ši druskos kasykla yra viena seniausių pasaulyje veikiančių druskos kasyklų, tačiau 1996 m. jos eksploatavimas buvo nutrauktas. 1978 m. ji buvo pripažinta UNESCO pasaulio paveldo objektu, iliustruojančiu istorinius kasybos metodų raidos etapus Europoje.
Pagrindinės ypatybės
Rūmai ir tuneliai: Kasykla siekia 327 metrų gylį ir turi daugiau kaip 287 kilometrus galerijų.
Karalienės Kingos koplyčia: didinga koplyčia, esanti 101 metro gylyje po žeme, išskaptuota vien iš druskos.
Požeminis ežeras: įrengtas Erazm Barącz kameroje.
Kurortas: Manoma, kad unikalus šachtos mikroklimatas, kuriame gausu natrio chlorido, magnio ir kalcio jonų, teigiamai veikia sveikatą, todėl čia veikia gydykla.
Renginiai: Kasyklos kamerose rengiami įvairūs koncertai ir renginiai, kurių metu išnaudojama unikali šios vietos akustika ir atmosfera.
Tiek Vavelio pilis, tiek Veličkos druskos kasykla yra neatsiejamos Krokuvos kultūrinio ir istorinio identiteto dalys, pritraukiančios lankytojus iš viso pasaulio savo istorine praeitimi ir architektūriniais stebuklais.
Aušvicas-Birkenau
Aušvicas-Birkenau yra vienas galingiausių Holokausto siaubo simbolių, primenantis apie Antrojo pasaulinio karo žiaurumus. Štai trumpa apžvalga:
Vieta: Osvencime, apie 70 km į vakarus nuo Krokuvos, Lenkijoje.
Istorija: 1940 m. įkurta nacių, iš pradžių skirta lenkų politiniams kaliniams kalinti. Greitai ji išsiplėtė ir tapo didžiausia iš koncentracijos ir naikinimo stovyklų. Čia buvo gabenami žydai iš įvairių Europos vietovių, jiems buvo taikomi priverstiniai darbai, apgyvendinami nežmoniškomis sąlygomis ir atliekami medicininiai eksperimentai bei masinis naikinimas.
Kompleksas: Aušvicas buvo ne viena stovykla, o daugiau kaip 40 stovyklų ir pabūklų kompleksas. Trys pagrindinės stovyklos yra šios:
- Aušvicas I: Pradinė koncentracijos stovykla, kuri buvo viso komplekso administracinis centras. Mūriniuose barakuose įrengti įvairūs eksponatai ir parodos apie Holokaustą.
- Aušvicas II-Birkenau: Birkenau: naikinimo stovykla, kurioje buvo įvykdyta daugiausia masinių žudynių. Dujų kamerų, krematoriumų ir šimtų barakų liekanos primena apie genocido mastą.
- Aušvicas III-Monovicas: Darbo stovykla, aptarnavusi netoliese esančias Buna sintetinio kaučiuko ir Monovico chemijos gamyklas.
Palikimas: Aušvice-Birkenau buvo nužudyta apie 1,1 mln. žmonių, daugiausia žydų, taip pat lenkų, romų, sovietų karo belaisvių ir kitų. Stovyklą 1945 m. sausio mėn. išlaisvino Sovietų Sąjunga.
Dabartis: Šiandien Aušvicas-Birkenau yra muziejus ir memorialas. 1979 m. jis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Muziejuje rengiamos ekskursijos su gidu, todėl lankytojai gali suprasti tragedijos mastą ir atiduoti pagarbą. Tai emocinga ir iškilminga patirtis, primenanti lankytojams apie žmogaus žiaurumo gelmes ir apie tai, kaip svarbu užkirsti kelią tokiems žiaurumams ateityje.
Apsilankymas Aušvico-Birkenau muziejuje yra giliai jaudinanti patirtis, ir daugelis žmonių mano, kad tai būtina piligriminė kelionė, skirta pagerbti aukų atminimą ir susidurti su niūria istorijos realybe.
Gdanskas: Ilgasis turgus, Solidarumo centras
Gdanskas, gražus uostamiestis prie Baltijos jūros, gali pasigirti turtinga istorija, paremta jūrinėmis tradicijomis, prekyba ir kultūriniais mainais. Pagrindinis miestas garsėja gerai išsilaikiusiais ir puošniai dekoruotais miestiečių namais, o tokios įžymybės kaip Neptūno fontanas ir Gdansko gervė simbolizuoja miesto turtingumą ir rafinuotumą jo aukso amžiuje. XX a. miestas suvaidino svarbų vaidmenį, nes čia gimė „Solidarumo” judėjimas, kuriam vadovavo Lechas Valensa ir kuris padėjo kovoti prieš komunistų valdžią. Besidomintiems šiuolaikine Europos istorija būtina aplankyti Europos solidarumo centrą, kuriame saugoma „Solidarumo” ir antikomunistinio pasipriešinimo istorija. Šiandien Gdanskas kartu su Sopoto kurortiniu miestu ir Gdynės uostamiesčiu sudaro Trijų miestų aglomeraciją, kurioje yra daugybė lankytinų vietų – nuo paplūdimių ir kurortų iki muziejų ir istorinių objektų.
Ilgasis turgus
Istorija: Ilgasis turgus, iš pradžių buvęs svarbiu prekybos keliu, tapo pagrindiniu miesto komerciniu ir socialiniu centru, ypač Gdansko aukso amžiuje, kai jis klestėjo kaip svarbus Hanzos sąjungos uostas.
Pagrindiniai bruožai
Neptūno fontanas: Šis 1633 m. pastatytas bronzinis jūrų dievo Neptūno paminklas yra pagrindinis miesto simbolis.
Gdansko rotušė: įspūdingas gotikos ir renesanso architektūros pavyzdys, iš kurio aukšto bokšto atsiveria miesto panorama.
Artuso dvaras: Istoriškai tai buvo pirklių susitikimų vieta ir visuomeninio gyvenimo centras, o jo interjeruose eksponuojama miesto atminimo daiktų kolekcija.
Spalvingi miestiečių namai: Šiuose puošniuose miestiečių namuose, kadaise priklausiusiuose turtingiausiems miesto pirkliams, galima išvysti įvairių architektūros stilių ir sudėtingų fasadų.
Renginiai: Ilgasis turgus dažnai tampa Gdansko festivalių, paradų ir viešųjų švenčių epicentru.
Europos solidarumo centras
Istorija: Tai modernus muziejus, skirtas Solidarumo judėjimui ir platesniam antikomunistiniam pasipriešinimui Vidurio ir Rytų Europoje. Judėjimas prasidėjo Gdansko laivų statykloje devintajame dešimtmetyje vadovaujant Lechui Valensai ir suvaidino lemiamą vaidmenį galiausiai žlugus komunistų valdžiai Lenkijoje.
Pagrindiniai bruožai
Interaktyvūs eksponatai: Muziejuje yra daugybė multimedijos instaliacijų, asmeninių liudijimų ir artefaktų, susijusių su „Solidarumo” istorija ir komunizmo žlugimu Europoje.
Paminklas 1970 m. žuvusiems laivų statyklos darbininkams: Šis paminklas pastatytas už centro ribų ir skirtas per streikus prieš komunistinį režimą žuvusiems darbininkams atminti.
Stebėjimo vieta: Iš čia atsiveria vaizdas į Gdansko laivų statyklą, kurioje kilo „Solidarumo” judėjimas.
Biblioteka ir archyvai: Gausus dokumentų, nuotraukų ir įrašų, susijusių su šiuolaikine Gdansko istorija ir „Solidarumo” judėjimu, rinkinys.
Renginiai: Centras dažnai rengia paskaitas, edukacines programas, filmų peržiūras ir parodas, skatindamas dialogą laisvės, demokratijos ir žmogaus teisių temomis.
Tiek Ilgasis turgus, tiek Europos solidarumo centras yra neatsiejami nuo Gdansko tapatybės – jie atitinkamai atspindi turtingą Gdansko prekybos istoriją ir lemiamą vaidmenį šiuolaikinėje Europos istorijoje.
Vroclavas
Vroclavas, įsikūręs vakarų Lenkijoje ant Oderio upės kranto, yra vienas vaizdingiausių ir istoriškai svarbiausių šalies miestų. Pateikiame Vroclavo apžvalgą:
Istorija
Vroclavo istorija tęsiasi daugiau nei tūkstantmetį, o jo paveldas dėl įvairių teritorinių pokyčių yra čekų, vokiečių ir lenkų įtakų lydinys. Per Antrąjį pasaulinį karą miestas smarkiai nukentėjo, tačiau buvo kruopščiai atstatytas, išsaugant didžiąją dalį architektūrinio palikimo.
Pagrindinės lankytinos vietos
Rinkos aikštė (Rynek): viena didžiausių Europos turgaus aikščių, apsupta spalvingų renesanso stiliaus pastatų, gotikinės senamiesčio rotušės, daugybės kavinių ir restoranų.
Vroclavo universitetas: žymi barokinė institucija su turtinga istorija ir įspūdinga Aula Leopoldina ceremonijų sale.
Katedros sala (Ostrów Tumski): seniausia miesto dalis, kurioje stovi įspūdinga Vroclavo katedra ir kiti religiniai pastatai. Rajonas ypač žavus vakare, kai gatves nušviečia dujiniai žibintai.
Raclavicų panorama: monumentalus cikloraminis paveikslas, kuriame vaizduojamas Raclavicų mūšis – svarbi Lenkijos istorijos pergalė.
Vroclavo nykštukai: Po visą miestą išsibarsčiusios nedidelės bronzinės nykštukus vaizduojančios statulos. Iš pradžių simbolizavę antikomunistinį pasipriešinimą, jie tapo pagrindiniu turistų traukos objektu ir miesto simboliu.
Šimtmečio salė (Hala Stulecia): Šį XX a. pradžios architektūros šedevrą, įtrauktą į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, suprojektavo garsus architektas Maksas Bergas.
Kultūra
Vroclavo kino festivalis ir tarptautinis muzikos festivalis „Wratislavia Cantans”. 2016 m. miestas buvo paskelbtas Europos kultūros sostine.
Šiuolaikinis Vroclavas
Šiandien Vroclavas yra dinamiškas miesto centras, garsėjantis mokslo įstaigomis, klestinčiomis įmonėmis ir technologijų centrais. Čia dera istorinis žavesys ir šiuolaikiniai patogumai, todėl Vroclavas yra mėgstama turistų ir specialistų kelionių kryptis.
Nesvarbu, ar domitės istorija, architektūra, ar kultūra, Vroclavas siūlo daugybę įspūdžių, kurie atspindi Vidurio Europos esmę.
Poznanė
Poznanė, įsikūrusi vakarų centrinėje Lenkijoje prie Vartos upės, yra vienas seniausių ir didžiausių šalies miestų. Garsėjanti turtinga istorija, gyvybinga kultūra ir ekonominiu pajėgumu, Poznanė žavi senovės ir naujovių deriniu. Štai jo apžvalga:
Istorija
Poznanės ištakos siekia IX amžių. Istoriškai miestas buvo svarbus prekybos, kultūros ir politikos centras. Jis dažnai pripažįstamas lenkų tautos gimimo vieta, nes čia savo tvirtovę įkūrė pirmieji Lenkijos valdovai Meška I ir Boleslovas Drąsusis.
Pagrindinės lankytinos vietos
Senojo turgaus aikštė (Stary Rynek): Šioje aikštėje, kuri yra Poznanės širdis ir kurią supa spalvingi renesansiniai miestiečių namai, stovi renesansinio stiliaus rotušė, iš kurios kasdien vidurdienį išlipa du mechaniniai ožiai ir susikabina galvomis – tai mėgstama miesto tradicija.
Ostrów Tumski: Tai seniausia miesto dalis, vadinama „Katedros sala”. Poznanės katedra, dar vadinama Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus arkikatedra bazilika, yra gotikinis statinys, kurio istorija siekia daugiau nei tūkstantmetį.
Imperatoriškoji pilis: Šis neoromaninis statinys, iš pradžių pastatytas Vokietijos imperatoriui Vilhelmui II, dabar yra kultūros centras, kuriame vyksta įvairūs renginiai, parodos ir spektakliai.
Maltos ežeras: dirbtinis ežeras, puikiai tinkantis laisvalaikio pramogoms – nuo plaukiojimo valtimis ir slidinėjimo vasarą iki čiuožinėjimo ant ledo žiemą. Netoliese rasite Naująjį zoologijos sodą – didžiulį zoologijos sodą.
Poznanės muziejus 1956 m. birželio mėn: Muziejus: 1956 m. Poznanės protestų prieš komunistinį režimą, kurie buvo vienas iš pirmųjų rimtų iššūkių sovietų valdžiai Rytų Europoje, atminimas.
Ekonominė reikšmė
Poznanė yra svarbus verslo centras, ypač žinomas dėl tarptautinių prekybos mugių. Poznanės tarptautinės mugės teritorijoje vyksta daugybė renginių, pritraukiančių dalyvius ir dalyvius iš viso pasaulio.
Kultūra
Miestas turtingas kultūriniu požiūriu, jame veikia įvairūs teatrai, muziejai ir galerijos. Tokiuose renginiuose kaip Maltos festivalis švenčiamas šiuolaikinis teatras ir scenos menas.
Švietimas
Mieste yra keletas universitetų ir mokslinių tyrimų įstaigų, todėl jis yra vienas svarbiausių Lenkijos akademinių centrų.
Poznanėje gražiai dera istorinis palikimas, kurį liudija išlikusi architektūra ir tradicijos, ir modernaus miesto gyvybingumas – dinamiški kultūriniai renginiai, veržli verslo aplinka ir jaunatviška studentų energija.
Tatrų kalnai Lenkijoje
Tatrų kalnai, sudarantys natūralią sieną tarp Lenkijos ir Slovakijos, yra aukščiausias Karpatų kalnų masyvas ir siūlo nuostabų gamtos, kultūros ir nuotykių derinį. Čia pateiksime platesnę Tatrų kalnų Lenkijoje apžvalga:
Geografija
Tatrų kalnai tęsiasi apie 57 km, o maždaug du trečdaliai jų tęsiasi į Slovakiją. Lenkijoje Tatrai daugiausia išsidėstę Mažosios Lenkijos regione ir yra saugomi kaip Tatrų nacionalinio parko dalis.
Pagrindinės lankytinos vietos
Tatrų lankytinos vietos: Zakopanė: Šis miestas, dažnai vadinamas Lenkijos žiemos sostine, yra Tatrų papėdėje ir yra pagrindinė turistų bazė. Jis garsėja unikalia medine architektūra, gyvybinga kalniečių kultūra ir yra žiemos sporto centras.
Gievontas: Tai kalnas, išsiskiriantis išskirtiniu profiliu, dažnai siejamas su miegančiu riteriu, ir viena žymiausių Lenkijos viršūnių.
Kasprowy Wierch: Iš šios viršūnės atsiveria panoraminiai vaizdai ir ji yra populiari įvairių pėsčiųjų maršrutų pradžia.
Morskie Oko: Didžiausias ir garsiausias Tatrų ežeras, apsuptas aukštų viršūnių ir miškų. Vaizdingas žygių tikslas, ežero pavadinimas išvertus reiškia „Jūros akis”.
Dolina Pięciu Stawów Polskich (Penkių Lenkijos tvenkinių slėnis): Tai kvapą gniaužiantis ledyninis slėnis, kuriame telkšo penki skirtingi tvenkiniai ir kuris yra populiarus pėsčiųjų žygių maršrutas.
Flora ir fauna
Tatrų nacionaliniame parke saugomos įvairios ir unikalios ekosistemos. Čia galima rasti endeminių rūšių, pavyzdžiui, Tatrų šermuonėlių ir suopių. Tankiuose miškuose, pievose ir aukštikalnių zonose auga įvairūs augalai, įskaitant edelveisus ir Tatrų aguonas.
Veikla
Tatrų kalnai – tai rojus lauko pramogų mėgėjams. Žiemą čia populiaru slidinėti ir važinėti snieglentėmis, o vasarą – žygeiviai ir alpinistai. Tatruose taip pat yra daugybė urvų, kuriuose galima užsiimti speluningu.
Kultūra
Regionas yra apgyvendintas Górale (kalniečių), kurie garsėja savita kultūra, įskaitant tradicinę medinę architektūrą, spalvingus kostiumus, muziką ir šokius. Oscypek – rūkytas sūris, gaminamas iš avių pieno, yra regiono delikatesas.
Apibendrinant galima teigti, kad Tatrų kalnai Lenkijoje – tai užburiantis gamtos grožio, turtingos kultūros ir daugybės pramogų derinys. Nesvarbu, ar esate nuotykių ieškotojas, gamtos mylėtojas, ar kultūros entuziastas, Tatruose kiekvienas ras ką nors sau.
Malborko pilis
Malborko pilis, esanti netoli Malborko miesto šiaurės Lenkijoje, yra vienas įspūdingiausių viduramžių įtvirtinimų Europoje. Pateikiame šios UNESCO pasaulio paveldo vietovės apžvalgą:
Istorija
Kryžiuočių ordinas: Malborko pilį, iš pradžių vadintą Marienburgu, XIII a. pastatė vokiečių katalikų karinis ordinas – Teutonų ordinas. Ilgainiui ji buvo išplėsta ir tapo ordino būstine, todėl yra didžiausia pasaulyje mūrinė pilis.
Valdžios pasikeitimai: per visą istoriją pilis ne kartą keitėsi iš rankų į rankas. XV a. ją užėmė lenkų kariuomenė, vėliau ji pateko į Prūsijos, o vėliau – į Vokietijos kontrolę. Po Antrojo pasaulinio karo pilis buvo grąžinta Lenkijai.
Architektūra
Dizainas: Pilis yra klasikinis viduramžių tvirtovės pavyzdys, pasižymintis masyviomis sienomis, įtvirtintais bokštais ir gynybiniu grioviu.
Kompleksas: Malborko pilis yra ne tik pavienis statinys, bet ir įtvirtinimų kompleksas, kurį sudaro Aukštoji, Vidurinė ir Žemutinė pilys, atskirtos keliais sausais grioviais ir bokštais.
Gotikinis stilius: Malborkos pilis: gotikinis architektūros stilius su smailiaarkėmis arkomis, briaunuotais skliautais ir dideliais langais, kuriuos paįvairina detalus plytų mūras.
Lankytinos vietos
Valdovų rūmai: Didžiųjų teutonų didžiųjų magistrų rezidenciją puošia nuostabūs kambariai, įskaitant Didįjį refektorių ir Vasaros refektorių.
Šv. Mergelės Marijos bažnyčia: pilies viduje esančioje gotikinio stiliaus bažnyčioje galima susipažinti su Teutonų riterių dvasiniu gyvenimu.
Muziejus: Šiandien pilyje veikia muziejus, kuriame eksponuojami viduramžių artefaktai, įskaitant ginklus, šarvus ir Teutonų ordino laikų buities daiktus.
Reikšmė
UNESCO pasaulio paveldo objektas: 1997 m. pilis buvo įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą dėl savo išskirtinės visuotinės vertės.
Poveikis kultūrai: Pilis yra gyvas turtingos Lenkijos istorijos liudijimas, todėl joje ištisus metus vyksta įvairūs kultūriniai renginiai, festivaliai ir istorinės rekonstrukcijos.
Apsilankykite
Jei planuojate čia apsilankyti, pasiruoškite praleisti kelias valandas ar net visą dieną tyrinėdami didžiulį kompleksą. Organizuojamos ekskursijos su gidu, kurių metu galima išsamiau susipažinti su pilies istorija ir architektūra.
Apibendrinant galima teigti, kad Malborko pilis yra viduramžių karinės architektūros, Kryžiuočių ordino įtakos ir audringos šio Europos regiono istorijos paminklas. Ją būtina aplankyti istorijos mėgėjams ir tiems, kurie domisi viduramžių architektūra.
Torunė
Torunė, įsikūrusi prie Vyslos upės šiaurės Lenkijoje, yra vienas iš istoriškai svarbiausių ir geriausiai išlikusių šalies miestų. Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukta Torunė gali pasigirti gausybe gotikinių pastatų ir kitų lankytinų objektų, atspindinčių turtingą paveldą. Štai šio miesto apžvalga:
Istorija
Torunė atsirado VIII a., o viduramžiais išpopuliarėjo dėl savo strateginės padėties prie Vyslos prekybos kelio. XIII a. miestas tapo Kryžiuočių ordino būstine Lenkijoje.
Per Antrąjį pasaulinį karą miestas iš esmės išvengė sunaikinimo, todėl jame išliko daug originalios viduramžių architektūros.
Pagrindinės lankytinos vietos
Torunės viduramžių senamiestis, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, – tai akmenimis grįstų gatvelių, vaizdingų aikščių ir istorinių pastatų labirintas.
Gotikinė rotušė: Iš šio įspūdingo XIII a. statinio, dominuojančio senamiesčio aikštėje, 40 m aukščio laikrodžio bokšto atsiveria miesto panorama.
Mikalojaus Koperniko namas: Torunėje gimė didysis astronomas Mikalojus Kopernikas. Dabar jo gimtinėje įrengtas muziejus, skirtas jo gyvenimui ir pasiekimams.
Gotikinės bažnyčios: Jono Krikštytojo ir Jono Evangelisto katedros bazilika bei Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia.
Miesto sienos ir vartai: Išlikę viduramžių gynybinių įtvirtinimų, kadaise juosusių Torunę, likučiai: išlikę vartai, tokie kaip Monstro burna ir Jūrininko vartai.
Meduolių muziejus: Torunė garsėja meduoliais (pierniki), kurie mieste gaminami jau šimtmečius. Imbierinių meduolių muziejuje lankytojai gali susipažinti su šia tradicija ir net išsikepti savo pačių.
Kultūrinė reikšmė
Tai ne tik istorinė relikvija, bet ir gyvybingas miestas su turtingu kultūriniu kalendoriumi. Čia ištisus metus vyksta įvairūs festivaliai, muzikos pasirodymai ir teatro spektakliai.
Švietimas
Mieste įsikūręs Mikalojaus Koperniko universitetas – viena iš pirmaujančių Lenkijos akademinių institucijų, pritraukianti studentus iš visos šalies.
Šiuolaikinė Torunė
Torunė yra modernus miestas su šiuolaikiniais patogumais, prekybos centrais ir augančiu verslo sektoriumi.
Apibendrinant galima teigti, kad Torunėje harmoningai dera praeitis ir dabartis, todėl šis miestas yra nepakeičiama vieta tiems, kurie domisi Lenkijos istorija, gotikine architektūra ir Mikalojaus Koperniko palikimu. Dėl istorinių pastatų, kultūrinių renginių ar gardžių meduolių Torūnė vilioja keliautojus atrasti daugybę savo žavesio.
Lodzė
Lodzė, tariama „Wooj”, yra trečias pagal dydį Lenkijos miestas, dažnai vadinamas „lenkiškuoju Mančesteriu” dėl savo istorinių sąsajų su tekstilės pramone. Centrinėje šalies dalyje esanti Lodzė pasižymi unikaliu pramoniniu charakteriu ir yra svarbus kultūros ir akademinis centras. Čia pateikiama apžvalga:
Istorija
XIX a. Lodzė tapo pramonės centru, ypač tekstilės pramonės, pritraukdama investuotojus ir darbininkus iš visos Europos.
Antrasis pasaulinis karas: Lodzės getas buvo antras pagal dydį žydų getas nacių okupuotoje Europoje.
Pokario metais: Po karo Lodzė atsikūrė ir toliau buvo pramonės centras, nors po komunizmo žlugimo susidūrė su sunkumais pereinamuoju laikotarpiu.
Pagrindinės lankytinos vietos
Piotrkovskos gatvė: daugiau nei 4 km ilgio, tai viena ilgiausių komercinių gatvių Europoje, kurioje gausu istorinių miestiečių namų, parduotuvių, restoranų ir kultūros įstaigų.
Manufaktūra: Senosios tekstilės fabrikas, paverstas moderniu prekybos, pramogų ir kultūros kompleksu, tačiau išsaugojęs pramoninį paveldą.
Lodzės miesto muziejus: Izraelio Poznanskio, vieno žymiausių miesto pramonininkų, rūmuose įsikūręs muziejus, kuriame galima susipažinti su Lodzės istorija ir kultūra.
Lodzės kino mokykla: Lodzės kino mokykla: garsėja kaip viena prestižiškiausių kino akademijų pasaulyje, išugdžiusi tokius pripažintus režisierius kaip Romanas Polanskis ir Krzysztofas Kieślowskis.
Centrinis tekstilės muziejus: Baltojoje gamykloje įsikūrusiame muziejuje pristatoma miesto tekstilės istorija, eksponuojamos mašinos, audiniai ir nėriniai.
Kultūrinė reikšmė
Lodzė atlieka svarbų vaidmenį Lenkijos meno scenoje, čia vyksta daugybė kino festivalių, teatro spektaklių ir meno parodų. Mieste taip pat labai gyvybinga sieninės tapybos ir gatvės meno scena.
Ekonominiai pokyčiai
Lodzė, susidūrusi su ekonominiais sunkumais dėl tekstilės pramonės nuosmukio, tapo moderniu verslo ir technologijų centru, pritraukiančiu investicijas į IT ir kitus sektorius.
Akademinė bendruomenė ir inovacijos
Mieste veikia keli universitetai, o inovacijas skatina technologijų parkai ir verslo inkubatoriai.
Miestų atnaujinimas
Daugelio senų miesto gamyklų ir pramoninių objektų paskirtis keičiama į šiuolaikines komercines, gyvenamąsias ir kultūrines erdves, išsaugant pramoninį paveldą ir kartu pritaikant jį šiuolaikiniams poreikiams.
Apibendrinant galima teigti, kad Lodzė yra miestas, įkūnijantis atsparumą ir atsinaujinimą. Dėl turtingo pramoninio paveldo ir dabartinio siekio diegti naujoves bei garsinti kultūrą šis miestas yra įdomi Lenkijos vieta. Nesvarbu, ar esate kino entuziastas, istorijos mėgėjas, ar domitės miesto pertvarkymu, Lodzė turi ką pasiūlyti.
Liublinas
Rytų Lenkijoje esantis Liublinas yra vienas seniausių ir istoriškai turtingiausių šalies miestų. Dažnai vadinamas „vartais į Rytus”, jis suvaidino svarbų vaidmenį Lenkijos istorijoje ir kultūroje. Pateikiame trumpą Liublino istoriją ir svarbias lankytinas vietas:
Istorija
Viduramžių reikšmė: Liublino istorija siekia daugiau nei tūkstantmetį, o viduramžiais jis tapo svarbiu prekybos ir komercijos centru.
Liublino unija. 1569 m. mieste buvo pasirašyta Liublino unija, po kurios susikūrė Lenkijos-Lietuvos valstybė – viena didžiausių ir gausiausių XVI-XVIII a. Europos valstybių.
Antrasis pasaulinis karas: Liublinas, kaip ir daugelis Lenkijos miestų, nukentėjo per karą. Čia taip pat veikė Majdaneko koncentracijos ir naikinimo stovykla.
Pagrindinės lankytinos vietos
Liublino senamiestis: vaizdingas rajonas su siauromis gatvelėmis, istoriniais namais ir gražiomis aikštėmis. Senamiesčio širdis – turgaus aikštė, apsupta spalvingų pastatų ir įspūdingos Liublino rotušės.
Liublino pilis: Ši viduramžių pilis, kurios istorija siekia XII a., dominuoja virš miesto. Dabar joje įsikūręs Liublino muziejus, pristatantis regiono istoriją ir meną.
Valstybinis Majdaneko muziejus: Tai buvusi koncentracijos ir naikinimo stovykla, iškilmingai primenanti Holokausto baisumus.
„Trejybės bokštas”: Šis bokštas, iš kurio atsiveria miesto panorama, yra Trinitorių vienuolyno dalis ir yra viena iš labiausiai žinomų Liublino įžymybių.
Krokuvos vartai (Brama Krakowska): Tai istoriniai vartai, kadaise buvę miesto gynybinių sienų dalimi, o dabar juose įrengtas Liublino istoriją iliustruojantis muziejus.
Kultūrinė reikšmė
Liubline vyksta daugybė festivalių, įskaitant garsųjį gatvės menui skirtą „Karnaval Sztukmistrzów” ir „Kultūros naktį”, kuri nušviečia miestą įvairiais meno renginiais.
Miestas taip pat garsėja unikaliu lenkų ir Rytų Europos įtakų mišiniu, kuris atsiskleidžia jo architektūroje, virtuvėje ir tradicijose.
Švietimas ir akademinė bendruomenė
Liubline yra akademinis centras, kuriame veikia keli universitetai, įskaitant Marijos Kiuri-Skłodowskos universitetą ir Liublino katalikiškąjį universitetą, pritraukiantys studentus iš visos Lenkijos ir kaimyninių šalių.
Religinis paveldas
Miestas turi turtingą religinę istoriją: čia gausu bažnyčių, vienuolynų ir sinagogų, simbolizuojančių įvairialypį Liublino kultūrinį ir religinį gobeleną.
Apibendrinant galima teigti, kad Liublinas – tai žavus istorijos, kultūros ir akademinio veržlumo derinys. Turtinga miesto praeitis kartu su šiuolaikine energija daro jį mažiau žinomu, bet vertingu kelionės po Lenkiją tikslu.
Žešuvas
Lenkijos pietryčiuose esantis Žešuvas yra didžiausias miestas ir Podkarpatės vaivadijos sostinė. Dinamiškai besivystantis miesto centras Žešuvas sėkmingai derina savo istorines šaknis su moderniais pokyčiais. Štai trumpa apžvalga:
Istorija:
Senosios šaknys: Žešuvo istorija prasidėjo viduramžiais, o per amžius čia įvyko daugybė įvykių, kurie suformavo jo kultūrą ir architektūrą.
Daugiakultūris palikimas: Istoriškai Žešuve gyveno įvairūs lenkai, žydai, ukrainiečiai ir kitų tautybių žmonės, kurie prisidėjo prie daugialypio jo paveldo.
Pagrindinės lankytinos vietos
- Žešuvo turgaus aikštė: Šioje aikštėje, kuri yra miesto širdis, stovi spalvingi miestiečių namai ir istoriniai paminklai, įskaitant Rotušę.
- Lubomirskio pilis: Ši XVI a. statyta pilis liudija kilmingą Žešuvo praeitį ir yra puikus renesanso architektūros pavyzdys regione.
- Požeminis turistinis maršrutas: Šis unikalus 369 metrų ilgio maršrutas veda lankytojus rūsiais ir koridoriais po miesto turgaus aikšte ir leidžia susipažinti su Žešuvo istorija.
- Žešuvo katedra: Stanislovui ir Vaclovui skirta barokinė-neoklasicistinė katedra yra vienas žymiausių miesto religinių pastatų.
- Revoliucijos paminklas: Šis modernus statinys, esantis miesto centre, skirtas Lenkijos istoriją lėmusioms revoliucijoms ir sukilimams atminti.
Šiuolaikinis vystymasis
Pastaraisiais dešimtmečiais Žešuvas patyrė didelę ekonominę ir infrastruktūros plėtrą. Miestas pritraukė investicijų į įvairius sektorius, įskaitant aviaciją, IT ir gamybą.
Švietimas ir akademinė bendruomenė
Žešuvas yra žymus regiono akademinis centras, kuriame veikia tokios institucijos kaip Žešuvo technologijos universitetas ir Žešuvo universitetas. Šios institucijos atlieka svarbų vaidmenį miesto socialinėje ir ekonominėje struktūroje.
Transportas
Rzeszów-Jasionka oro uostas tampa vis svarbesnis regioniniam ir tarptautiniam susisiekimui, palengvindamas verslo ir turizmo plėtrą.
Kultūrinė aplinka
Mieste verda aktyvus kultūrinis gyvenimas: čia gausu teatrų, muziejų, festivalių ir renginių, kurie visus metus tenkina įvairius interesus.
Apibendrinant galima teigti, kad Žešuvas, turintis turtingą istoriją ir į ateitį orientuotus siekius, yra miestas, kuriame galima atrasti ir praeities žavesio, ir ateities pažadų. Jis yra regioninis augimo ir kultūrinio dinamiškumo švyturys pietryčių Lenkijoje.
Mazūrijos ežerų kraštas
Mazūrijos ežerų kraštas, dažnai vadinamas tiesiog „Mazūrija”, yra užburiantis regionas šiaurės rytų Lenkijoje, garsėjantis nuostabiais gamtovaizdžiais. Jam būdingos poledinės vietovės, čia telkšo daugiau kaip 2 000 ežerų, tarpusavyje sujungtų upėmis ir kanalais. Pateikiame trumpą Mazūrijos ežerų krašto apžvalgą:
Gamtos grožis
Ežerų gausa: Tarp populiariausių ežerų – Šniardvy (didžiausias ežeras Lenkijoje), Mamry ir Niegocin. Šiuose vandens telkiniuose yra puikios galimybės plaukioti valtimis, žvejoti ir užsiimti vandens sportu.
Vešlūs miškai: Apylinkes supa didžiuliai miškų plotai, kuriuose gyvena įvairūs laukiniai gyvūnai, įskaitant stumbrus, briedžius ir daugybę paukščių rūšių.
Nepriekaištingas kraštovaizdis: Mazūrija – gamtos mylėtojų rojus: švelniai banguojančios kalvos, sraunios upės ir žaliuojančios pievos.
Turizmas ir veikla
Plaukiojimas valtimis ir buriavimas: Dėl tarpusavyje sujungtų ežerų Mazūrija yra pagrindinė Lenkijos vieta, kur galima plaukioti valtimis. Daugelis turistų nuomojasi jachtas arba valtis, kad galėtų tyrinėti vaizdingus vandens kelius.
Žygiai pėsčiomis ir dviračiais: Per regioną driekiasi daugybė takų, kurie sudaro puikias sąlygas žygiams pėsčiomis ir dviračiais gamtos apsuptyje.
Plaukimas baidarėmis: Daugybė upių, ypač Krutynios upė, yra populiarios baidarių žygiams.
Žvejyba: Gausu gėlavandenių ežerų, todėl regionas traukia žvejus.
Paukščių stebėjimas: regiono natūralios buveinės traukia įvairias paukščių rūšis, todėl čia mėgsta lankytis paukščių stebėtojai.
Istorinės ir kultūrinės vietovės
Pilys ir įtvirtinimai: Regione yra viduramžių kryžiuočių pilių liekanų, iš kurių žymiausia yra Gižycko pilis.
Bažnyčios ir koplyčios: Bažnyčios ir koplyčios: regione yra daug istorinių bažnyčių, atspindinčių turtingą Mazūrijos paveldą.
Liaudies kultūra: Regionas pasižymi savita liaudies kultūra: čia ištisus metus švenčiami tradiciniai amatai, muzika ir šventės.
Ekologinė reikšmė
Mazūrijos ežerų kraštas pripažintas ekologiškai svarbiu, kelios vietovės saugomos kaip nacionaliniai parkai ar rezervatai. Žymiausias iš jų – Mazūrų kraštovaizdžio parkas.
Šiuolaikinė infrastruktūra
Bėgant metams, regionas išsivystė, kad būtų pritaikytas turistams: čia yra daugybė apgyvendinimo vietų – nuo prabangių kurortų iki kuklių svečių namų. Be to, yra prieplaukų, stovyklaviečių ir kitų patogumų, skirtų veiklai gamtoje.
Apibendrinant galima teigti, kad Mazūrijos ežerų kraštas liudija neįtikėtiną Lenkijos gamtos grožį. Mazūrijos ežeras – tai prieglobstis ieškantiems ramybės, nuotykių gamtoje ar tiesiog bendrystės su gamta. Nesvarbu, ar plaukiojate jo tyrais vandenimis, ar keliaujate pėsčiomis po miškus, ar tiesiog mėgaujatės ramiu kraštovaizdžiu, šis regionas žada neišdildomus prisiminimus.
Nepamirškite, kad vietiniai papročiai, šventės ir sezoniniai renginiai taip pat gali labai paveikti ir praturtinti jūsų patirtį. Prieš apsilankydami ištirkite vietinius kalendorius – tai gali būti puikus būdas maksimaliai išnaudoti kelionės galimybes.
Jeigu planuojate kelionę į Lenkiją su vaikais:
Kelionė į Lenkiją su vaikais gali būti puiki patirtis. Šalyje yra daug istorinių vietų, gamtos grožio ir smagios veiklos, kuria gali mėgautis įvairaus amžiaus lankytojai. Pateikiame keletą patarimų ir rekomendacijų, kaip planuoti kelionę į Lenkiją su vaikais:
Miestai ir lankytinos vietos
Varšuva: Sostinėje yra Koperniko mokslo centras, kuris yra vienas geriausių interaktyvių mokslo muziejų Europoje. Karališkajame Łazienki parke taip pat galima pasivažinėti valtimi ir stebėti voveres bei povus.
Krokuva: Krokuvoje galima pasivažinėti arklių traukiamomis karietomis po pagrindinę turgaus aikštę. Po Vavelio pilimi esantis „Drakonų urvas” yra įdomus atrakcionas, o netoliese vaikai taip pat gali pamatyti „ugnimi kvėpuojančio” Vavelio drakono statulą.
Gdanske: Gintaro muziejus yra intriguojantis, o Europos solidarumo centras siūlo interaktyvius eksponatus. Pramogauti galite netoliese esančiame Sopoto paplūdimyje ir prieplaukoje.
Vroclavas: žinomas dėl daugybės nykštukų statulų, išsibarsčiusių po visą miestą, todėl vaikai gali smagiai praleisti laiką apžiūrinėdami lankytinas vietas.
Gamta ir nuotykiai
Mazūrijos ežero rajonas: puikiai tinka pasiplaukiojimams valtimis, plaukiojimui baidarėmis ir pramogoms prie ežero.
Tatrų kalnai: Zakopanė yra vartai į Tatrų kalnus, kur šeimos gali mėgautis žygiais pėsčiomis, slidinėjimu ir keltis funikulieriumi į Gubalovkos kalną.
Dinozaurų parkai: Šiuose parkuose, įsikūrusiuose įvairiose šalies vietose, rasite natūralaus dydžio dinozaurų modelius, fosilijų kasinėjimus ir žaidimų aikšteles.
Teminiai parkai ir zoologijos sodai
Energylandia: Tai didžiausias Lenkijoje atrakcionų parkas, kuriame įrengti atrakcionai, tinkantys visoms amžiaus grupėms.
Legendija: šiame pramogų parke, įsikūrusiame Chorzove, yra ir įspūdingų atrakcionų, ir mažesniems vaikams tinkamų atrakcionų.
Zoologijos sodai: didžiuosiuose miestuose, pavyzdžiui, Varšuvoje, Krokuvoje, Vroclave ir Poznanėje, yra zoologijos sodai, kurie gali patikti vaikams.
Muziejai ir edukaciniai
Muziejai: Varšuvoje čia veikia interaktyvios dirbtuvės vaikams.
Interaktyvūs muziejai: Antrojo pasaulinio karo muziejuje Gdanske yra multimedijos ir interaktyvių eksponatų, kurie įtraukia jaunąją auditoriją.
Apgyvendinimas
Pasirinkite šeimoms pritaikytus viešbučius ar atostogų būstus su patogumais, tokiais kaip vaikiškos lovelės, žaidimų zonos ir virtuvėlės.
Lenkijoje populiarios viešnagės ūkiuose, kur vaikai gali pabendrauti su gyvūnais ir susipažinti su kaimo gyvenimu.
Transportas
Lenkija turi gerai išvystytą traukinių tinklą, kuris gali būti įdomi ir vaizdinga transporto priemonė šeimoms.
Automobilio nuoma suteikia lankstumo, ypač jei norite tyrinėti kaimą ar aplankyti kelis regionus.
Maistas
Lenkų virtuvė paprastai yra draugiška vaikams, pavyzdžiui, pierogi (koldūnai), placki ziemniaczane (bulviniai blynai) ir żurek (rūgšti ruginė sriuba).
Daugumoje turistinėse vietovėse esančių restoranų yra meniu vaikams, vaikiškos kėdutės ir spalvinimo knygelės.
Praktiniai patarimai:
- Pasirinkite lankstų maršrutą, numatydami laisvalaikį ar spontanišką veiklą.
- Ilgoms kelionėms įsidėkite būtiniausių daiktų, pavyzdžiui, užkandžių, vandens ir pramogų.
- Išmokite keletą pagrindinių lenkiškų frazių; nors daugelis žmonių kalba angliškai, ypač turistinėse vietovėse, keli žodžiai gali praversti.
Apibendrinant galima pasakyti, kad Lenkija yra įvairialypė ir svetinga šalis, galinti daug ką pasiūlyti šeimoms. Kultūrinės, istorinės ir pramoginės veiklos įvairovė leidžia tiek vaikams, tiek suaugusiesiems patirti įsimintinų įspūdžių.
Apibendrinant galima teigti, kad Lenkija yra turtinga istorijos, kultūros ir gamtos grožio šalis. Nuo viduramžių miestų ir gotikinių pilių iki ramių ežerų ir didingų kalnų – ši šalis siūlo daugybę įspūdžių, pritaikytų įvairiems skoniams. Dėl savo audringos praeities, pasižyminčios atsparumu ir atgimimu, Lenkija tapo gyvybinga Europos šalimi, kurioje senovė ir naujovės sklandžiai dera. Nesvarbu, ar traukia istorinės vietovės, kulinariniai skanėstai, ar žmonių šiluma, Lenkija liudija išliekančią dvasią ir kultūrinį turtingumą. Lankytojai joje ras ir kelionę laiku, ir šiuolaikinę aplinką, todėl ją būtina aplankyti Europos žemėlapyje.
Jei ieškote daugiau informacijos apie Lenkijos lankytinas vietas, galite apsilankyti ir oficialiose svetainėse, kuriuose taip pat rasite Jums aktualią informaciją: poland.pl
Susiję straipsniai:
Augustavas – lankytinos vietos ir kiti patarimai
https://www.youtube.com/watch?v=6KjOfVTX10Q