O, Lenkija! Lenkija – turtingą istoriją, meną ir kultūrą menanti šalis, siūlanti daugybę kelionių įspūdžių išsiilgusiems žmonėms. O kalbant apie „gelmes”, joks apsilankymas Lenkijoje neapsieina be senovinių druskos kasyklų tyrinėjimo. Ar kada nors esate leidęsi į požeminį pasaulį, sukurtą vien iš druskos? Tai patirtis, kurios negalima praleisti!
Pasinerkime į istoriją
Vienas iš paslėptų šalies brangakmenių yra Veličkos druskos kasyklos, esančios visai netoli karališkojo Krokuvos miesto. Pirmieji įspūdžiai? Iš išorės galite pagalvoti: „Kas čia tokio ypatingo?”. Tačiau, kaip sakoma, niekada nespręskite apie knygą iš jos viršelio.
Vos už kelių kilometrų nuo Krokuvos, Lenkijoje, šis stebuklas atsirado XIII amžiuje. Ar galite net įsivaizduoti istorijas ir įvykius, nutikusius per tokį ilgą laiko tarpą? Tai tiesiog pribloškia. Dabar dar įdomiau tai, kad šachta veikia nepertraukiamai nuo tada, kai pirmą kartą atvėrė savo duris, tiksliau, šachtos. Tai daugiau nei 700 druskos kasyklos gyvavimo metų!
Bet kodėl druska, paklausite jūs? Na, kadaise druska buvo svarbi prekė. Laikykite ją viduramžių „juoduoju auksu”. Ji ne tik buvo būtina maistui išsaugoti, bet ir turėjo didelę ekonominę vertę. Karalystės klestėjo, o valdovai turėjo valdžią, kurią dažnai lemdavo tokių vertingų išteklių kontrolė. Iš tiesų, kai buvo didžiausias gamybos įkarštis, Wieliczka labai prisidėjo prie Lenkijos valstybės pajamų. Smagus faktas – ar žinojote, kad žodis „alga” yra kilęs iš žodžio „druska”? Manoma, kad romėnų kareiviams kartais buvo mokama druska, kuri buvo gana vertingas užmokestis. Tačiau per daug nenukrypkime.
Laikui bėgant, kai kalnakasiai, kasdami brangų mineralą, gilinosi į žemę, po savęs paliko didžiulius šulinius. Šios ertmės neliko tuščios, bet tapo kalnakasių drobėmis. Meniškos sielos žmonės iš druskos blokų ėmė drožti sudėtingas statulas, koplyčias ir net katedras. Geriausias kūrinys – Šv. Kingos koplyčia, požeminė bažnyčia su šviestuvais ir meno kūriniais, pagamintais iš druskos! Argi ne nuostabu, kad žmogaus išradingumas neturi ribų? Pagalvojus apie darbininkus, dirbančius blausioje šviesoje ir kuriančius šedevrus, kurie atlaikys laiko išbandymą, iš tiesų kyla pagarba jų atsidavimui ir meistriškumui.
Dabar galima pagalvoti, ar kasykloje, kurioje iškasta tiek daug kasinėjimų, nekils konstrukcinių problemų? Geras klausimas! Tai žinodami kalnakasiai naudojo medines atramines konstrukcijas, kad išvengtų griūčių. Jie išties pralenkė savo laiką, ar ne? Jie sugalvojo problemų, kurios galėjo būti katastrofiškos, sprendimus.
Bėgant šimtmečiams kasyklos reikšmė keitėsi. Iš pagrindinio druskos šaltinio ji tapo lenkų paveldo ir pasididžiavimo simboliu. Pripažindama jos kultūrinę reikšmę, 1978 m. UNESCO paskelbė Veličkos druskos kasyklą pasaulio paveldo objektu. Šiandien ji yra pagrindinis turistų traukos objektas. Lankytojai iš viso pasaulio leidžiasi į jos gelmes, kad pasigrožėtų jos grožiu ir istorija.
Jei iš Veličkos galima pasimokyti, tai apie transformaciją. Iš darbo vietos ji tapo meno ir paveldo švyturiu – tai įrodymas, kaip mes, žmonės, galime evoliucionuoti ir prisitaikyti. Tam tikra prasme kasykla yra gyva būtybė, auganti ir besikeičianti kartu su laiku, kaip ir mes. Jei kada nors atsidursite Lenkijoje, apsilankykite čia. Ir vaikščiodami jos koridoriais skirkite akimirką apmąstymams apie jos turtingą istoriją ir nesuskaičiuojamą daugybę ją formavusių rankų. Užtikrinu jus, kad tai patirtis, kuri liks jums dar ilgai po to, kai paliksite vėsius rūmus. Taigi, ką manote? Ar svarstytumėte galimybę įtraukti šį muziejų į savo sąrašą?
Pasaulis po mūsų kojomis
Einant žemyn pirmiausia į akis krinta didžiulis mastas. Koridoriai driekiasi toli ir plačiai, vedantys į kambarius, pilnus statulų ir meno kūrinių, kurie visi pagaminti iš druskos! Tai gana siurrealistiška, ar ne?
Dabar jums gali kilti klausimas: „Ar saugu vaikščioti ant druskos?” Keista, bet grindys yra gana tvirtos. Jausmas toks, tarsi vaikščiotumėte akmenuotu taku, nors ir šiek tiek grūdėtu.
Labiausiai akį patraukęs objektas buvo Šventosios Kingos koplyčia. Ar galite patikėti, kad po žeme yra bažnyčia? Ir atkreipkite dėmesį, kad tai ne šiaip kokia koplyčia. Sienos, šviestuvai, altoriai, net meno kūriniai – viskas iškalta iš druskos! Meistriškumas ir atsidavimas, su kuriuo buvo kuriamas šis šedevras, paliko mane susižavėtą.
Lengvas kvėpavimas
Žinote, kas, be grožio, šioje kasykloje yra gaivu? Oras! Sakoma, kad druskos kasyklų oras turi gydomųjų savybių. Taigi, kol pasineriate į istoriją ir kultūrą, jūsų plaučiai gauna detoksikaciją! Kas galėjo pagalvoti, kad istorijos pamokos gali taip atjauninti?:)
Bendravimas su vietiniais
Bendravimas su vietiniais gidais buvo malonumas. Jie turėjo ką papasakoti, pasakojo istorijas apie senuosius kalnakasius ir mitus apie paslėptus lobius. Vienas iš mūsų gidų, Piotras, paklausė: „Ar žinote, kodėl kalnakasiai čia iškalė statulas ir koplytėles?” Maniau, kad tik dėl meninės išraiškos, bet jis paaiškino: „Tai buvo jų būdas ieškoti apsaugos ir parodyti dėkingumą dievybei. Tai buvo sunkus gyvenimas, ir šie drožiniai suteikė jiems vilties”.
Patarimai ir gudrybės
Taigi, ar planuojate kelionę į druskos kasyklas? Štai keletas pasiūlymų:
- Dėvėkite patogią avalynę: Druskos kasyklose yra daug laiptelių, o ekskursija gali būti gana ilga. Patogumas turėtų būti jūsų svarbiausias prioritetas.
- Apsirenkite: Net ir vasarą temperatūra kasyklose gali būti vėsi. Geriau su savimi turėti papildomų drabužių.
- Nepamirškite vandens: Vaikščiojimas ir tyrinėjimas gali būti varginantis. Turėkite su savimi buteliuką vandens.
- Užsisakykite iš anksto: Druskos kasyklos yra populiari turistų lankoma vieta. Užsisakydami ekskursiją iš anksto galite sutaupyti daug laiko.
- Užduokite klausimų: Gidai yra kompetentingi ir draugiški. Jie vertina smalsumą, todėl nedvejodami klauskite jų visko.
Kada geriausias laikas aplankyti druskos kasyklą?
Lenkijoje esanti Veličkos druskos kasykla (atkreipkite dėmesį, kad taisyklingai rašoma „Wieliczka”) yra populiari turistų lankoma vieta, kurią galima aplankyti ištisus metus. Vis dėlto, jei svarstote, kokiu laiku geriausia vykti, atsižvelkite į šiuos veiksnius:
Orai: Veličkos druskų kasykloje ištisus metus palaikoma stabili temperatūra – nuo 14 °C iki 16 °C, todėl ši vieta yra puiki nepriklausomai nuo metų laiko. Tačiau pavasario ir vasaros mėnesiais nuo gegužės iki rugsėjo oras regione yra geriausias, todėl keliauti į kasyklą ir iš jos yra maloniau.
Turistų minios: Kaip ir daugelyje turistų lankomų vietų, kasykloje daugiausia lankytojų sulaukiama vasaros piko mėnesiais (liepą ir rugpjūtį). Jei pageidaujate mažiau žmonių, apsvarstykite galimybę apsilankyti pavasarį (balandžio-birželio mėn.) arba ankstyvą rudenį (rugsėjo-spalio mėn.).
Specialūs renginiai: Kartais kasykloje vyksta specialūs renginiai, koncertai ir parodos. Jei norėtumėte apsilankyti kuriame nors iš šių unikalių renginių, verta patikrinti oficialų kasyklos renginių kalendorių ir atitinkamai suplanuoti savo apsilankymą.
Vietiniai festivaliai: Krokuvoje, esančioje netoli Veličkos, visus metus vyksta įvairūs festivaliai ir renginiai. Jei planuojate apžiūrėti ir šį miestą, galbūt norėsite suderinti savo kelionę su tokiais renginiais kaip Krokuvos kino festivalis, vykstantis gegužės pabaigoje ir birželio pradžioje, arba Žydų kultūros festivalis, vykstantis birželio pabaigoje ir liepos pradžioje.
Išlaidos: Įėjimo į kasyklą mokestis išlieka gana pastovus ištisus metus, tačiau apgyvendinimo ir kitos su kelione susijusios išlaidos netoliese esančiame Krokuvos mieste gali svyruoti priklausomai nuo sezono ir paklausos.
Apibendrinant galima teigti, kad geriausias laikas apsilankyti Veličkos druskų kasykloje iš tiesų priklauso nuo jūsų asmeninių pageidavimų. Jei mėgstate gyvą atmosferą su daugybe kitų turistų, idealiai tinka vasara. Tačiau jei ieškote ramesnių įspūdžių ir galbūt net šiek tiek mažesnių apgyvendinimo kainų, geriausia rinktis pavasario ir rudens sezonus. Prieš planuodami apsilankymą visada patikrinkite oficialią kasyklų interneto svetainę arba susisiekite su vietos turizmo informacijos centru, kad sužinotumėte apie atnaujintas ar pasikeitusias darbo valandas.
Kokias dar vietoves galima aplankyti keliaujant į Veličkos druskų kasyklas?
Jei planuojate kelionę į Veličkos druskų kasyklą, netoliese yra keletas lankytinų ir įdomių vietų, kurias galite įtraukti į savo maršrutą. Štai kelių rekomenduojamų vietų sąrašas:
- Krokuva: Krokuva yra istorinis miestas su turtingu kultūriniu paveldu, nutolęs tik apie 10 km nuo Veličkos.
- Vavelio pilis: istorinis pilies kompleksas ir Lenkijos nacionalinio identiteto simbolis.
- Pagrindinė turgaus aikštė (Rynek Główny): Viena didžiausių viduramžių miesto aikščių Europoje, apsupta istorinių miestiečių namų, rūmų ir bažnyčių.
- Marijos bazilika: Jurgio bažnyčia: graži gotikinė bažnyčia, garsėjanti mediniu altoriaus paveikslu ir kas valandą skambančiu trimitu.
- Žydų kvartalas (Kazimierz): Istorinis rajonas, kuriame gausu sinagogų, muziejų ir turtingo žydų paveldo liekanų.
- Oskaro Šindlerio fabrikas: Krokuvos muziejus, skirtas nacių okupuotos Krokuvos karo meto patirčiai.
- Bochnios druskos kasykla: dar viena senovinė druskos kasykla, nors ir ne tokia garsi kaip Wieliczka, tačiau joje galima susipažinti su kitokia požemine patirtimi, be to, ji įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
- Tynieco abatija: Tai istorinė benediktinų abatija, įsikūrusi ant Vyslos upės kranto, iš kurios atsiveria vaizdingi vaizdai.
- Aušvico-Birkenau memorialas ir muziejus: Ši buvusi nacių koncentracijos ir naikinimo stovykla yra už 70 km nuo Veličkos ir iškilmingai primena apie Holokaustą.
- Zakopanė ir Tatrų kalnai: Jei norite nuvykti šiek tiek toliau, maždaug už 2 valandų kelio nuo Veličkos, rasite Lenkijos žiemos sostinę Zakopanę. Ši vieta, žinoma dėl unikalaus architektūros stiliaus, gardžios virtuvės ir nuostabių kalnų vaizdų, yra populiari vieta, kur vasarą galima leistis į žygius pėsčiomis, o žiemą – slidinėti.
- Dunajeco upės tarpeklis: išbandykite tradicinį plaukimą mediniais plaustais šiuo nuostabiu tarpekliu, esančiu Pieninų kalnuose, netoli Zakopanės.
- Čorštyno pilis: Iš šios gotikinės pilies, esančios netoli Dunajeco upės, atsiveria nuostabūs aplinkinio kraštovaizdžio ir dirbtinio Čorštyno ežero vaizdai.
- Nowa Huta: intriguojantis Krokuvos rajonas, kuriame eksponuojama socialistinio realizmo architektūra, kontrastuojanti su istoriniu Krokuvos centru.
- Kosciuškos piliakalnis: Krokuvoje esantis dirbtinis piliakalnis, nuo kurio atsiveria miesto panorama. Jis skirtas lenkų ir amerikiečių kariniam didvyriui Tadeušui Kosciuškai (Tadeusz Kościuszko).
- Lagiewniki – Dievo Gailestingumo šventovė: Šiuolaikinė šventovė ir svarbi piligrimystės vieta, skirta Dievo Gailestingumo pamaldumui.
Atsižvelgdami į turtingą istoriją, kultūros paminklus ir gamtos grožį, esantį aplink Veličką, kelionę į druskos kasyklą galite lengvai išplėsti į kelių dienų pažintį su pietų Lenkija. Nesvarbu, ar domitės istorija, gamta, ar kultūra, šioje šalies dalyje kiekvienas ras ką nors sau.
Lenkijos druskos kasyklos yra ne tik turtingos šalies istorijos liudijimas, bet ir žmogaus dvasios, atsparumo ir meistriškumo pavyzdys. Tai priminimas, kad grožį ir viltį galima rasti pačiose netikėčiausiose vietose.
Taigi, kai kitą kartą atsidursite Lenkijoje, būtinai pasinerkite į jos druskos kasyklas. Iš ten grįšite ne tik apsišvietę, bet ir naujai įvertinę stebuklus, slypinčius po mūsų kojomis.