Antarktida. Septintasis žemynas. Žemės rutulio dugne esanti sausumos masė, visiškai padengta ledu. Jos atoki dykuma rodoma dokumentiniuose filmuose apie gamtą, mokslo ir istorijos vadovėliuose. Dėl šių priežasčių ji gali atrodyti kiek abstrakti ir sunkiai pasiekiama. Galbūt net neįmanoma. Tačiau taip nėra.
Kai žmonės sužino, kad yra žmonių, kurie darbuojuosi ekspediciniame laive, kuris į Antarktidą plukdo keleivius iš viso pasaulio – dažnai net neįsivaizdava, kad žmonės iš tikrųjų gali nuvykti į Antarktidą! Bet tie kurie žino, kad gali tie žmonės ir važiuoja. Ir jūs taip pat galite!
Nepaisant, atrodytų, neįmanomo atokumo, Antarktida dar niekada nebuvo tokia prieinama nuotykių ieškantiems keliautojams. Tiesą sakant, 2016-2017 m. sezoną į Antarktidą keliavo daugiau nei 45 000 žmonių iš viso pasaulio, įskaitant Jungtines Valstijas, Kiniją, Australiją, Vokietiją, Kanadą, Jungtinę Karalystę, Prancūziją, Indiją ir daugybę, daugybę kitų šalių.
Kaip byloja nesenstanti idioma: žinoti yra pusė darbo. Šiame straipsnyje tikimės perteikti žinias, kad ne tik galite aplankyti Antarktidą beveik iš bet kurios pasaulio vietos, bet ir tai, kaip tai padaryti.
Jūs galite keliauti į Antarktidą! Štai kaip.
Dažnas klausimas, kurį žmonės užduoda, kurių susijaudinimas apčiuopiamas po to, kai jie sužino, kokia prieinama gali būti Antarktida, yra toks: „Kaip man ten patekti?” Atsakymas į šį klausimą nėra toks paprastas. Galbūt kai kurie iš mūsų yra girdėję apie mokslininkų skrydžius kariniais lėktuvais iš Naujosios Zelandijos arba mėnesio trukmės buriavimo nuotykius iš Pietų Afrikos ar Australijos. Tačiau lengviausias būdas patekti į Antarktidą yra paprastas. Tereikia pasiekti Buenos Aires (Argentina) arba Punta Arenas (Čilė). Abu šie miestai yra kosmopolitiški, juose veikia tarptautiniai oro uostai, iš kurių reguliariai kursuoja lėktuvai į kitas pasaulio šalis.
Dauguma kelionių į Antarktidą vyksta iš Ušuajos (Argentina), iš Buenos Airių – trys su puse valandos tiesioginio skrydžio. Visą vasarą Ušuajos uoste ekspediciniai laivai, vykstantys į pietų dykumą, įlaipinami ir išlaipinami taip pat sklandžiai, kaip ir bet kuriame Mergelių salų, Viduržemio jūros ar Aliaskos uoste.
Iš Ušuajos (Argentina) išplaukiantys reisai į Antarktidą vyksta jūra. Jie keliauja per liūdnai pagarsėjusią Drakės perėją – 600 mylių (1000 km) ilgio vandens telkinį, skiriantį Pietų Ameriką nuo Antarktidos pusiasalio. Priklausomai nuo sąlygų, šis perėjimas dažnai trunka pusantros paros jūroje ir yra puiki proga išvysti žymius laukinius gyvūnus, pavyzdžiui, didžiuosius klajojančius albatrosus.
Keliautojai, norintys aplenkti Drakės perėją, gali skristi iš Punta Arenaso (Čilė) tiesiai į aerodromą saloje, esančioje greta Antarktidos pusiasalio. Iš ten jie įlips į ekspedicinį laivą ir, praėjus vos kelioms valandoms po išvykimo iš Punta Arenaso, akis į akį susidurs su ledynais ir pingvinais.
Kada galima keliauti į Antarktidą?
Geriausias laikas lankytis Antarktidoje yra nuo vėlyvo pavasario iki ankstyvo rudens, t. y. pietų pusrutulyje – nuo spalio iki kovo. Pirmieji sezono reisai į Antarktidą atvyksta vėlyvą pavasarį (spalio pabaigoje arba lapkričio pradžioje), kai jūros ledas atsiveria tiek, kad laivai gali įplaukti į nepaliestus ledynų kraštovaizdžius. Nuo spalio pabaigos reisai vyksta nuolat, kol baigiasi vasara, o kovo viduryje prasideda nuostabiai galingas Antarktidos ruduo.
Kiek trunka Antarktidos ekspedicija?
Naršydami informaciją apie Antarktidos ekspediciją, rasite įvairių tipų „maršrutų”, arba plaukimo planų. Tarp jų rasite ekspedicijų, kurios keliauja tiesiai į Antarktidą, ir kitų, kurios apima įspūdingus subantarktinius Folklando (Malvinų) ir Pietų Džordžijos regionus.
Yra daugybė galimybių aplankyti Antarktidą, kurios gali atitikti jūsų tvarkaraštį: nuo „greitųjų” ekspedicijų su skrydžiais į Antarktidos pusiasalį, kurių metu į žemyną ir atgal nuvykstama vos per aštuonias dienas, iki įspūdingų trijų savaičių ar ilgesnių ekspedicijų po Antarktidos salas ir patį žemyną.