Ką būtina žinoti keliaujant po didžiausią atogrąžų mišką pasaulyje- Amazonę?

Amazonė yra didžiausias atogrąžų miškas Žemėje, užimantis įspūdingą 5,5 mln. kvadratinių kilometrų plotą.

Šioje nesutramdomoje laukinėje gamtoje gyvena net 40 000 augalų rūšių, keli tūkstančiai paukščių, daugiau kaip keturi šimtai žinduolių ir 2,5 milijono įvairių vabzdžių.

Geriausias laikas vykti

Tiesą sakant, Amazonės džiungles galima tyrinėti ištisus metus. Net nepaisant jos milžiniškumo, oro sąlygos čia iš tiesų nesiskiria priklausomai nuo metų laiko – tikėkitės, kad bus šilta, lietinga ir drėgna.

Sausio-birželio mėnesiais prasideda drėgnasis sezonas, o temperatūra svyruoja nuo 23 iki 30ºC. Visą šį pusmetį kasdien dažnai lyja ir kartais būna smarkūs lietūs. Dėl gausesnių kritulių atogrąžų miškuose būna vėsiau, o upių lygis aukštesnis. Dėl to lengviau pasiekti upę, o maudynės tampa labiau tikėtinos. Taip pat verta paminėti, kad didesnė drėgmė reiškia, jog yra daugiau uodų.

Antroje metų pusėje, nuo liepos iki gruodžio, prasideda sausasis sezonas. Šiuo laikotarpiu vidutinė temperatūra siekia nuo 26 iki 40ºC, ir nors lietaus būna mažiau, stiprių liūčių vis dar pasitaiko. Dėl sumažėjusio kritulių kiekio džiunglės atrodo sausesnės, o upių lygis žemesnis. Tai palengvina tyrinėjimą pėsčiomis ir suteikia puikią galimybę pastebėti kaimanus, kurie konkuruoja dėl trumpesnių maisto atsargų.

Kaip ten nuvykti

Didžiuliai atogrąžų miškai driekiasi devyniose skirtingose Pietų Amerikos šalyse, įskaitant Peru, Kolumbiją, Ekvadorą ir Boliviją, nors didžioji dalis yra Brazilijoje.

Planuojate aplankyti Peru Amazonę? Skrydžiai į Iquitos, Puerto Maldonado gali būti organizuojami iš Kusko. Tikitės pažinti Brazilijos Amazoniją? Geriausia skristi į Manausą šiaurėje. Jei ieškote Ekvadoro Amazonijos, iš Kito autobusu galite nuvykti į Tena miestą (penkios valandos), kur galėsite įšokti į pikapą. O jei trokštate tyrinėti Bolivijos Amazoniją, skriskite iš La Paso į Rurrenabakę (apie 45 min.), tada motorine valtimi plaukite aukštyn upe iki Madidi.

Ką galite pamatyti

Fauna

Amazonės atogrąžų miškuose gyvena 10 % žinomų planetos rūšių, todėl laukinės gamtos entuziastai turi kuo pasidžiaugti. Pasislėpę aukštai medžių viršūnėse, galite pamatyti lėtai judančius tinginius ir įvairias beždžiones, tarp jų – voveraites, vorus, tamarinus, kapucinus ir voveres. Pasiimkite ir žiūronus, kad iš arčiau pamatytumėte ryškiaspalvius tukanus ir makakus.

Drėgnųjų atogrąžų miškų paklotėje ir ant žemesnių augalų lapų galite išvysti grėsmingai atrodančių gyvatės, pavyzdžiui, žaliąsias anakondas ir blakstienines angis. Taip pat atkreipkite dėmesį į mažas nuodingas varles ir gudriai užmaskuotus vabzdžius, pavyzdžiui, lapus mėgdžiojančias katidides ir samanas mėgdžiojančius lazdelinius vabzdžius.

Upės pakrantėse galite pamatyti žaidžiančias kapibarų šeimynas, kaimanus, ieškančius kito maisto, ir tapyrus, kramtančius žemai kabančias šakas. Drumstame upės vandenyje galite pamatyti rausvuosius upinius delfinus, iškylančius į orą, ir milžiniškas ūdras, besimėgaujančias žuvies vakariene.

Flora

Jei labiau mėgstate augalus, Amazonė taip pat siūlo daugybę įdomių pramogų gamtos tyrinėtojams. Tarp įdomiausių ir neįprastų rūšių yra milžiniškos vandens lelijos (arba Victoria Amazonica), spagečių pasiflorų gėlės ir beždžionių šepečių vijokliai. Tai puiki vieta ir medžių mylėtojams. Negalėsite vaikščioti po džiungles nepastebėję milžiniškų kapokų medžių šaknų. Šių milžinų aukštis gali siekti daugiau nei 60 metrų!

O gurmanai galės pamatyti augalus, iš kurių gaminami kai kurie mūsų mėgstamiausi maisto produktai: kava, kakava ir bananai.

Kur apsistosite

Amazonijoje, nepriklausomai nuo to, kurioje dalyje lankotės, labiausiai paplitęs apgyvendinimo būdas yra džiunglių nameliuose. Ir nors galite gauti neįtikėtinai prabangių arba itin paprastų namelių, dauguma jų yra maždaug 3 žvaigždučių lygio. Šiuose nameliuose paprastai apsistosite patogioje dvivietėje arba dvivietėje kajutėje su atskiru vonios kambariu. Kambariuose bus įrengti tinkleliai nuo uodų ir ventiliatorius, kad naktį būtumėte vėsūs ir apsaugoti.