Prancūzijos sostinė Paryžius – elegancija ir žavesiu dvelkianti vieta. Šis miestas garsėja savo žymiausiais objektais, tokiais kaip Luvro muziejus ir Notre-Dame katedra, kurie liudija turtingą šalies istoriją ir architektūrinį puošnumą. Paryžius dar yra vadinamas „Šviesos miestu” dėl savo istorinės reikšmės Apšvietos epochoje ir gražiai apšviestų pastatų bei gatvių gausos. Šis miestas yra meno ir kultūros centras, galintis pasigirti pasaulinio lygio muziejais, teatrais ir galerijomis, kuriose eksponuojami žymių menininkų darbai, sukurti per visą istoriją. Paryžiaus virtuvė garsėja visame pasaulyje – čia rasite puikių pyragaičių, aromatingų vynų ir išskirtinių „Michelin” žvaigždutėmis įvertintų restoranų. Paryžius, pasižymintis romantiška atmosfera, kultūriniu veržlumu ir nesenstančiu žavesiu, ir toliau žavi lankytojus iš viso pasaulio. Šiandien norime su Jumis pasidalinti plačiau vienu žinomiausiu objektu, kuris traukia lankytojus iš viso pasaulio – tai būtų Eifelio bokštas. Šiame straipsnyje plačiau pakalbėsime apie šio objekto istoriją ir pateiksime keletą įdomių istorinių faktų.
Ką svarbu žinoti apie Eifelio bokštą?
Eifelio statyba
Eifelio bokštą suprojektavo prancūzų inžinierius Gustavas Eifelis ir pastatė jį kaip įėjimo arką į 1889 m. Paryžiuje vykusią pasaulinę parodą, skirtą Prancūzijos revoliucijos 100-osioms metinėms paminėti. Statybos pradėtos 1887 m. ir baigtos 1889 m.
Aukštis
Eifelio bokštas buvo aukščiausias žmogaus sukurtas statinys pasaulyje, jo aukštis siekė 330 metrų (1 083 pėdų). Šis rekordas jam priklausė 41 metus, kol 1930 m. Niujorke buvo baigtas statyti „Chrysler Building”.
Eifelio bokšto stulpai
Eifelio bokštas – architektūros stebuklas ir Paryžiaus simbolis – stovi ant keturių masyvių kolonų, sudarančių pagrindą, kuris įtvirtina šį simbolinį statinį. Šios kolonos, pavadintos Prancūzijos miestų Šiaurės, Pietų, Rytų ir Vakarų vardais, yra ne tik konstrukcinės atramos, bet ir funkciniai elementai. Kiekvienoje kolonoje įrengtos įvairios patalpos: Rytų ir Vakarų kolonose yra įėjimai lankytojams, Pietų kolonoje anksčiau buvo prancūzų inžinieriaus Léon Edoux suprojektuotas liftas, o Šiaurinė kolona naudojama aptarnavimo veiklai. Kolonos susilieja nuožulnia kreive į viršų ir susijungia pirmame lygyje – bokšto inžinierius Gustavas Eifelis kruopščiai apskaičiavo šią konstrukciją, kad būtų užtikrintas stabilumas ir estetinis vaizdas. Šių kolonų konstrukcija buvo inžinerinis žygdarbis, kuriam reikėjo tikslių skaičiavimų ir naujoviškų metodų, kad būtų galima išlaikyti didžiulį svorį ir vėjo slėgį. Šiandien šie stulpai ne tik palaiko aukštą statinį, bet ir suteikia unikalaus architektūrinio grožio, todėl jie yra neatsiejami nuo Eifelio bokšto žavesio ir tapatybės.
Eifelio bokšto pirmasis aukštas
Pirmajame Eifelio bokšto aukšte galima patirti nepakartojamų įspūdžių, kurie skiriasi nuo aukštesnių aukštų. Šiame aukšte, esančiame 57 metrų aukštyje virš žemės paviršiaus, įrengta erdvi apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria nuostabūs Paryžiaus vaizdai. Vienas iš svarbiausių jos ypatumų – 2014 m. renovacijos metu įrengtos permatomos stiklinės grindys, iš kurių atsiveria jaudinanti statinio ir apačioje esančios žemės perspektyva. Šiame aukšte įsikūrę du restoranai: 58 Tour Eiffel, prašmatni prancūzų virtuvės užkandinė, ir švediško stalo tipo restoranas Le Buffet, kurie tenkina įvairius kulinarinius skonius. Be to, čia yra nedidelis muziejus, kuriame galima susipažinti su bokšto istorija ir Gustavo Eifelio architektūriniu genijumi. Pirmajame aukšte taip pat yra suvenyrų parduotuvė, į kurią galima patekti ir laiptais, ir liftu, todėl ji lengvai pasiekiama visiems lankytojams.
Eifelio bokšto antrasis aukštas
Antrasis Eifelio bokšto aukštas, esantis 115 metrų virš žemės paviršiaus, garsėja nuostabiausiais Paryžiaus vaizdais. Šis aukštas ypač populiarus dėl panoraminės apžvalgos vietos, iš kurios atsiveria puiki pusiausvyra tarp iš arti matomų miesto peizažo detalių ir platesnių vaizdų, atsiveriančių nuo viršūnės. Lankytojai čia gali pasimėgauti „Michelin” žvaigždutėmis įvertintame restorane „Le Jules Verne”, garsėjančiame išskirtine prancūzų virtuve ir išskirtine aplinka. Be restorano, čia taip pat yra užkandinės ir savitarnos barai, siūlantys greitą užkandį įspūdingame fone. Aukšte yra suvenyrų parduotuvė ir apžvalgos galerija, kurioje svečiai gali pasigrožėti tokiais simboliniais vaizdais kaip Senos upė, Luvras ir Notre Dame katedra. Į antrąjį aukštą galima patekti ir liftu, ir laiptais, todėl jį būtina aplankyti norintiems užfiksuoti įsimintinų nuotraukų ir pasimėgauti unikalia Prancūzijos sostinės perspektyva.
Geležinė konstrukcija
Bokštas pagamintas iš kaltinės geležies, kuri tuo metu buvo novatoriškas sprendimas. Buvo panaudota daugiau kaip 18 000 atskirų geležies detalių, kurias tarpusavyje jungė daugiau kaip 2,5 mln. kniedžių. Visa konstrukcija sveria apie 7300 tonų.
Atnaujinimo darbai
Eifelio bokštas perdažomas kas septynerius metus, kad būtų apsaugotas nuo korozijos. Kiekvienam perdažymui reikia apie 60 tonų dažų. Nuo pat pastatymo bokštas buvo dažomas įvairiais atspalviais, įskaitant raudonai rudą ir geltoną, kol buvo pasirinkta dabartinė spalva, vadinama „Eifelio bokšto ruda”.
Lankytinas objektas
Eifelio bokštas greitai tapo populiariu turistų traukos objektu ir juo išliko iki šiol. Šiandien jis kasmet pritraukia milijonus lankytojų, todėl yra vienas lankomiausių mokamų paminklų pasaulyje.
Eifelio bokštas pirmaisiais metais buvo bevielio telegrafo siųstuvo stotis, suvaidinusi svarbų vaidmenį plėtojant bevielį ryšį. Jis taip pat buvo naudojamas įvairiems moksliniams eksperimentams, įskaitant vėjo pasipriešinimo matavimus ir radijo perdavimo bandymus.
Apšvietimas
Eifelio bokštą apšviečia tūkstančiai šviesų, todėl naktį jis tampa įspūdingu reginiu. Bokšto šviesos reguliariai keičiamos, siekiant paminėti įvairius įvykius ar priežastis, pavyzdžiui, sporto varžybas, šventes arba atkreipti dėmesį į socialines problemas.
Eifelio bokšto kopijos
Las Vegase (JAV) pastatyta keletas Eifelio bokšto kopijų, o Tiandučene (Kinija) – pusės mastelio kopija.
Eifelio bokštas per daugelį metų pasirodė daugelyje prancūzų ir užsienio filmų. Jis tapo kultiniu romantiškų ar persekiojimo scenų fonu, o tai prisidėjo prie jo neblėstančios kino šlovės.
Eifelio bokštas tebėra neblėstantis architektūrinio išradingumo, meninio įkvėpimo ir paties Paryžiaus miesto simbolis, žavintis lankytojus iš visų pasaulio kampelių.
Dažniausiai užduodami klausimai apie Eifelio bokštą
Kokie viešbučiai yra netoli Eifelio bokšto?
Netoli Eifelio bokšto įsikūrę daugybė viešbučių, atitinkančių įvairius pageidavimus ir biudžetą, todėl ši vieta yra patogi turistams. Vienas iš artimiausių viešbučių yra „Pullman Paris Tour Eiffel”, esantis vos už kelių žingsnių nuo Eifelio bokšto ir siūlantis kambarius, iš kurių atsiveria tiesioginis vaizdas į šią įžymybę. Norintiems pasimėgauti prabanga, siūlome apsilankyti buvusioje princo Rolando Bonaparto rezidencijoje įsikūrusiame viešbutyje „Shangri-La Hotel, Paris”, kuriame istorinė elegancija dera su šiuolaikiniu komfortu ir iš kurio taip pat atsiveria nuostabus vaizdas į Eifelio bokštą. Kitas puikus pasirinkimas – viešbutis „Hotel La Comtesse”, siūlantis butiko stiliaus paslaugas ir iš kai kurių kambarių tiesiogiai matomą Eifelio bokštą. Keliautojams, ieškantiems pigesnio varianto, populiarus viešbutis „Hotel ibis Paris Tour Eiffel Cambronne 15ème”, kuris suteikia komfortą ir patogumą, tačiau nesugadina banko. Galiausiai, vos už kelių minučių kelio pėsčiomis nuo bokšto įsikūręs „Mercure Paris Centre Tour Eiffel” yra vidutinės klasės viešbutis, kuris savo vieta ir patogumais užtikrina gerą vertę.
Kur galima įsigyti įėjimo į Eifelio bokštą bilietus?
Bilietus į Eifelio bokštą galima įsigyti įvairiais būdais. Patogiausia ir rekomenduojama juos pirkti internetu oficialioje svetainėje. Šis būdas leidžia pasirinkti konkrečią apsilankymo datą ir laiko tarpą, todėl išvengsite ilgų eilių prie bilietų kasų. Bilietus galima įsigyti ir liftu, ir laiptais, iki antrojo aukšto arba iki viršūnės, priklausomai nuo jūsų pageidavimų.
Taip pat galite įsigyti bilietus vietoje Eifelio bokšto bilietų kasose. Tačiau pasiruoškite, kad gali tekti ilgai laukti, ypač turistų piko metu ir valandomis. Bilietus taip pat galima įsigyti per įvairius kelionių organizatorius, dažnai kaip ekskursijų paketų su gidu dalį. Jie gali pasiūlyti galimybę praleisti eilę, o tai gali padėti sutaupyti laiko.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad sezono ir atostogų metu bilietai gali būti greitai išparduoti, todėl patartina juos įsigyti iš anksto. Be to, patikrinkite oficialią svetainę, kad sužinotumėte naujausią informaciją apie bilietų kainas ir priežiūros grafikus, kurie gali turėti įtakos bilietų prieinamumui.
Kaip Eifelio bokštas atrodo naktį?
Naktį Eifelio bokštas virsta kvapą gniaužiančiu šviesos ir elegancijos spektakliu. Kai Paryžių apgaubia tamsa, bokštą apšviečia 20 000 žiburių, kurie priverčia jį spindėti nakties danguje. Šis akinantis reginys vyksta penkias minutes kas valandą, sukurdamas stebuklingą ir kerintį vaizdą. Bokštą apgaubiantis auksinis apšvietimas sukuria šiltą ir romantišką aurą, todėl bokštas tampa Paryžiaus naktinio peizažo švyturiu. Šviesos ir šešėlių žaismas ant bokšto geležinių grotelių sukuria beveik nežemišką efektą, išryškindamas sudėtingas bokšto architektūrines detales. Šviesų atspindžiai Senos upėje suteikia dar vieną žavesio sluoksnį jau ir taip hipnotizuojančiam vaizdui. Stebintieji iš įvairių miesto apžvalgos aikštelių, pavyzdžiui, Trocadéro ar kruizų Senos upe, gali stebėti šį stulbinantį šviesų šou. Naktinis Eifelio bokšto apšvietimas ne tik pabrėžia jo didybę ir grožį, bet ir simbolizuoja Paryžiaus pravardę „Šviesos miestas”.
Apibendrinant galima teigti, kad Paryžius yra miestas, kuriame susipina unikali istorija, menas, kultūra ir romantika. Jo žymiausi objektai, tokie kaip Eifelio bokštas ir Luvro muziejus, lankytojams palieka neišdildomą įspūdį. Miesto architektūrinis grožis – didingi bulvarai, žavūs rajonai ir nuostabūs tiltai – dar labiau padidina jo vizualinį patrauklumą. Todėl rekomenduojame nuvykti į šį nuostabų miestą ir aplankyti ne tik Eifelio bokštą, bet dar daugelį kitų nuostabių objektų.