Didžiosios Kinijos sienos istorija ir kiti įdomūs faktai

Didžioji kinų siena yra senovinis gynybinis statinys, nusidriekęs per visą šiaurinę Kinijos dalį. Ji tęsiasi daugiau kaip 13 000 mylių (21 196 km) ir yra sudaryta iš sienų, griovių ir natūralių kliūčių. Šimtmečius statyta ir perstatinėta, daugiausia ji buvo statoma Mingų dinastijos laikais, naudojant plytas ir akmeninius blokus. Siena tarnavo kaip fizinis barjeras, saugantis Kiniją nuo priešų, joje buvo įrengti sargybos bokštai ir tvirtovės. Tai ne ištisinė siena, o veikiau keletas tarpusavyje sujungtų atkarpų. Šiandien ji yra kultūros simbolis ir populiarus turistų traukos objektas, pripažintas UNESCO pasaulio paveldo objektu. Jei domina šio gynyginio statinio išsamesnė istoriją, kviečiame skaityti toliau.

Pateikiame trumpą Kinų didžiosios sienos istoriją ir keletą įdomių faktų apie ją:

  • Kilmė: Didžioji siena pastatyta VII a. pr. m. e., o per kelis šimtmečius sienos buvo statomos ir perstatomos įvairių Kinijos dinastijų. Iš pradžių sienos buvo statomos siekiant apsaugoti Kiniją nuo klajoklių genčių įsiveržimų iš šiaurės.
  • Imperatorius Qin Shi Huang: pirmasis Kinijos imperatorius Qin Shi Huang (valdė 221-210 m. pr. m. e.) sujungė ir išplėtė esamas sienas, kad suformuotų vieningą gynybos sistemą. Šis ankstyvasis Didžiosios sienos variantas daugiausia buvo pastatytas iš žemės ir akmenų.
  • Mingų dinastijos statyba: Geriausiai žinomos Didžiosios sienos atkarpos buvo pastatytos Mingų dinastijos (1368-1644 m.) laikais. Šios sienos buvo statomos iš plytų ir akmeninių blokų, jos buvo sutvirtintos sargybos bokštais ir tvirtovėmis. Mingų dinastija į sienos plėtrą ir stiprinimą investavo daug lėšų ir darbo jėgos.
  • Tikslas ir funkcijos: Pagrindinė Didžiosios sienos paskirtis buvo gynybinė. Ji tarnavo kaip fizinis barjeras, saugantis Kiniją nuo įsiveržėlių. Sienoje buvo įrengti signaliniai bokštai ir švyturių ugnys, kad būtų galima perduoti pranešimus ir perspėjimus dideliais atstumais.
  • Mitas apie matomumą iš kosmoso: Mitas: paplitęs įsitikinimas, kad Didžioji kinų siena plika akimi matoma iš kosmoso, yra mitas. Nors tai įspūdingas statinys, be teleskopinių lęšių iš kosmoso jo neįmanoma pastebėti.
  • Ilgis ir plotis: Didžioji kinų siena nėra vientisa siena, o veikiau sienos, grioviai ir natūralios kliūtys, tokios kaip upės ir kalnai. Į bendrą ilgį įeina visi šie segmentai ir Mingų dinastijos sienos, besitęsiančios nuo rytinės pakrantės iki Kinijos šiaurės vakarų.
  • Darbo jėga ir statybos metodai: Statant sieną dirbo milijonai darbininkų, įskaitant kareivius, valstiečius ir kalinius. Statybos būdai skyrėsi priklausomai nuo vietovės, bet paprastai buvo sluoksniuojamos plytos ir akmuo, o kaip skiedinys naudotos tokios medžiagos kaip ryžių miltai, kalkės ir lipnūs ryžiai.
  • Kultūrinė reikšmė: Didžioji kinų siena yra ne tik Kinijos karinės galios simbolis, bet ir kultūrinė ikona. Ji įkvėpė daugybę eilėraščių, istorijų, paveikslų ir net buvo įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
  • Turizmas ir išsaugojimas: Šiandien daugelis Didžiosios sienos atkarpų yra restauruotos ir yra populiarios turistų lankomos vietos. Tačiau dėl natūralios erozijos, žmonių veiklos ir atmosferos poveikio kai kurios sienos dalys yra avarinės būklės ir jas reikia nuolat saugoti.
  • Ilgaamžiškumas ir UNESCO pripažinimas: Didžioji kinų siena stovi jau daugelį amžių, o kai kurios jos atkarpos skaičiuoja daugiau nei 2000 metų. 1987 m. UNESCO ją pripažino pasaulio paveldo objektu, pabrėždama jos istorinę ir kultūrinę reikšmę.

Didžioji kinų siena – įkvepiantis žmogaus išradingumo įrodymas, išliekantis turtingos Kinijos istorijos ir paveldo simboliu.

Apibendrinant galima teigti, kad Didžioji kinų siena yra monumentalus ir kultinis statinys, besidriekiantis daugiau kaip 13 000 mylių šiaurės Kinijoje. Statyta šimtmečius, daugiausia Mingų dinastijos laikais, ji buvo statoma iš plytų, akmeninių blokų, sutvirtinta sargybos bokštais ir tvirtovėmis. Pagrindinė jo paskirtis buvo tarnauti kaip gynybinė užtvara nuo įsiveržusių pajėgų. Nors tai nėra ištisinė siena, ją sudaro tarpusavyje sujungti ruožai, grioviai ir natūralios kliūtys. Šiandien ji yra žmogaus išradingumo, kultūrinės reikšmės liudijimas ir traukia milijonus lankytojų, nes yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.