Roma yra vienas seniausių ir įtakingiausių miestų pasaulyje, turintis ilgą ir įdomią istoriją. Roma yra Italijos sostinė ir didžiausias miestas, turintis ilgą ir įspūdingą istoriją, kuri siekia daugiau nei 2 tūkstančius metų. Tai yra vienas iš svarbiausių kultūrinių, religinių ir istorinių centrų pasaulyje. Lankydamiesi šiame istoriniame mieste turite žinoti pagrindines lankytinas vietas, kurių svarbu nepamiršti aplankyti. Todėl šiame straipsnyje rasite jas ir dar daugelį kitų.
Romos istorija
Įkūrimas: Tradicija teigia, kad Roma buvo įkūryta 753 m. pr. Kr. dviejų brolių Romulo ir Remo. Legendos teigia, kad jie buvo auginti su vilkais ir po to įkūrė miestą ant Palatino kalvos.
Romos respublika: Roma pradėjo savo istorinę kelionę per Romos respublikos laikotarpį, kai ji buvo valdoma senųjų Romos aristokratų. Šis laikotarpis prasidėjo apie 509 m. pr. Kr. ir tęsėsi iki 27 m. pr. Kr. Šiuo laikotarpiu Roma užimė didelę teritoriją Viduržemio jūros regione.
Romos imperija: Po Romos respublikos laikotarpio įvyko politinės permainos, kurios paskatino Romos imperijos įkūrimą. Imperijos laikotarpis prasidėjo 27 m. pr. Kr., kai Gajus Octavijus, žinomas kaip Augustas, tapo Romos imperatoriumi. Romos imperijos laikotarpis tęsėsi iki V šimto metų pr. Kr. iki V šimto metų po Kr.
Romos žlugimas: Romos imperija susidūrė su įvairiomis problemomis, tokiomis kaip vidaus konfliktai, ekonominis nuosmukis ir barbarų invazijos. Vėliau, 476 m. po Kr., Romos imperijos Vakarų dalis buvo nusiaubta barbarų ir Vandalių vadovo Odoakro, šie įvykiai prisidėjo prie imperijos žlugimo.
Viduramžiai ir Renesansas: Po Romos imperijos žlugimo miestas liko svarbiu kultūros ir religijos centru. Per Viduramžius ir Renesanso laikotarpį Roma tapo krikščionybės centru ir popiežiaus Respublikos centru.
Italijos vienybė: XIX a. pabaigoje Italija subūrė vieną šalį, o Roma tapo jos sostine 1871 m. Po ilgų karų ir politinių konfliktų Italija tapo vieninga šalimi, o Roma liko jos sostine.
Šiuolaikinė Roma: Šiuo metu Roma yra Italijos sostinė ir vienas iš svarbiausių kultūrinių ir istorinių miestų pasaulyje. Jame galima rasti daugybę istorinių paminklų, tokių kaip Koliziejus, Vatikanas ir kt.
Be to, Roma yra didelis kultūros, meno ir mokslo centras. Tai vienas iš svarbiausių miestų krikščionybei, nes čia yra daugybė krikščioniškų šventyklų ir religinių relikvijų.
Romos lankytinos vietos
Koliziejus
Pagrindinis Romos lankytinas objektas yra Koliziejus – tai didelis amfiteatras, kuriame romėnų laikais tilpdavo apie 65 000 žiūrovų. Koliziejaus arenoje tarpusavyje kovodavo gladiatoriai ir laukiniai gyvūnai. Milžiniškuose Koliziejaus „griuvėsiuose” galima aplankyti didžiausio romėnų amfiteatro tribūnas, areną ir požemines erdves. Dėl didžiulio lankytojų skaičiaus bilietus į Koliziejų, kuris laikomas vienu iš septynių šiuolaikinių pasaulio stebuklų, rekomenduojama užsisakyti iš anksto.
Romos amfiteatras
Pagrindinė Romos Koliziejaus paskirtis buvo linksminti žmones – ir taip didinti imperatoriaus populiarumą – gladiatorių kovomis, kuriose kartais dalyvaudavo ir laukiniai gyvūnai, pavyzdžiui, drambliai ir tigrai. Įprasta, kad gyvūnų kovos vykdavo rytais, kai jas rengdavo „bestiariai”. Krikščionybei tapus svarbesnei, 404 m. po Kr. imperatorius Honorijus galiausiai uždraudė barbariškas žaidynes. Paskutiniu lašu tapo viešas vienuolio, bandžiusio nutraukti dviejų gladiatorių kovą, nulinčiavimas. Iki 523 m. čia vyko tik pasirodymai su laukiniais gyvūnais.
Viduramžiais įvairūs žemės drebėjimai sugriovė didžiąją dalį Koliziejaus. Vėlesniais amžiais popiežiai ir kiti asmenys griuvėsius nuardė, kad akmenis vėl panaudotų kaip statybinę medžiagą bažnyčioms ir rūmams. Šį plėšikavimą 1749 m. nutraukė popiežius Benediktas XIV. Jis laikė Romos Koliziejų šventa žeme dėl jo svarbios istorijos; čia buvo pralietas daugelio krikščionių kankinių kraujas.
Norėdami ramiai apsilankyti Koliziejuje Romoje, primygtinai rekomenduojame rezervuoti bilietus į Koliziejų iš anksto. Deja, ilgos eilės prie įprastų bilietų langelių yra labai dažnos. Šis kombinuotas bilietas taip pat suteikia galimybę patekti į Forum Romanum ir Palatiną.
Trevi fontanas Romoje
Garsiausias fontanas Romoje, o gal net ir visame pasaulyje, yra „Fontana di Trevi”. Šis barokinis fontanas, esantis Trevi aikštėje, buvo pastatytas XVIII amžiuje. Šis paminklas vaizduoja jūrų dievą Neptūną ant savo vežimo. Nė viena kelionė į Romą neapsieina be monetos metimo į Trevi fontaną, nes tai reiškia, kad monetą metęs asmuo „vieną dieną sugrįš dar kartelį į Romą”.
Apsilankymas prie Trevi fontano
Beveik 30 metrų aukščio Trevi fontanas buvo pastatytas priešais Palazzo Poli pastatą. Centre po arka stovi jūrų dievo Neptūno statula, kurį į jūrą traukia kriauklės formos vežimas, traukiamas dviejų sparnuotų žirgų ir tritonų (jaunųjų jūrų dievų). Vienas iš žirgų ramus ir paklusnus, kitas – triukšmingas. Jie simbolizuoja besikeičiančius jūros potvynius ir atoslūgius. Šalia Neptūno esančios dvi statulos nišose (autorius Filippo della Valle) simbolizuoja gausą kairėje ir sveikatą dešinėje. Pavadinimas „La Fontana di Trevi” kilęs iš „tre via”, t. y. trys keliai. Trys keliai susikirsdavo fontano vietoje.
Panteonas Romoje
Panteonas yra vienas iš žymiausių ir geriausiai žinomų senovės Romos pastatų. Jis yra dedikuotas visų dievų garbei ir stovi Romos istoriniame centre. Panteonas yra puikus pavyzdys senovės Romos inžinerijos ir architektūros meno meistriškumo bei unikalus dėl savo kupolo formos ir išlikusių istorinių elementų.
Panteonas yra vienas iš labiausiai atpažįstamų romėnų pastatų Romos centre. Romos Panteonas pradėtas statyti 27 m. pr. m. e. Marko Agripos įsakymu. Tai vienas iš nedaugelio senovės Romos pastatų, išlikusių visiškai nepažeistų. Dabartinei šventyklai būdingas apvalus kupolas buvo pastatyti tik II a., valdant imperatoriui Hadrianui, po to, kai Agripos pastatą 80 m. po Kristaus apgadino didelis gaisras, o 110 m. į jį vėl trenkė žaibas. Ant fasado iš bronzos iškaltas toks tekstas: „M.AGRIPPA.L.F.COS.TERTIUM.FECIT”. Tai reiškia: „Markas Agrippa, Lucijaus sūnus, trečiojo konsulo sūnus, pastatė šį pastatą”. Įdomu tai, kad šis tekstas buvo pridėtas valdant imperatoriui Hadrianui.
Stebėtina, kad žmonės iki šiol nežino, kokia buvo pirminė Panteono pastato paskirtis. Panteono pavadinimas kilęs iš graikų kalbos ir reiškia „skirtas visiems dievams”. Romos Panteonas nebuvo naudojamas kaip bažnyčia iki 608 m., kai imperatorius Fokas perdavė pastatą popiežiui Bonifacijui IV. Bažnyčia buvo pavadinta „Santa Maria ad Martyres”. Laikui bėgant atsirado vis daugiau altorių ir kapų paminklų, pavyzdžiui, įvairių Italijos karalių ir garsaus dailininko Rafaelio kapai. Šiuos kapus galima rasti septyniose nišose, supančiose centrinę erdvę.
Šventojo Petro bazilika Romoje
Švento Petro bazilika yra viena iš Romos ir Vatikano miesto žymiausių religinių ir architektūrinių paminklų. Ši bažnyčia yra Vatikano ir krikščionybės centro simbolis.
Nuo 1929 m. Vatikanas yra Katalikų bažnyčios dvasinis centras, kuriame gyvena ir popiežius. Vatikanas yra nepriklausoma valstybė, užimanti vos 44 ha plotą ir turinti savo saugumo tarnybą – Šveicarijos gvardiją.
Vatikano bazilika (Basilica di San Pietro in Vaticano) buvo pastatyta 1506-1626 m. imperatoriaus Konstantino Didžiojo laikų bažnyčios vietoje (324 m.). Pasak tradicijos, šioje bažnyčioje buvo Petro kapas. Kadangi Švento Petro bazilikos statyba užtruko labai ilgai, prie jos dirbo keli projektuotojai, tarp jų Bramantė, Rafaelis, Antonio del Sangallo, Mikelandželas ir Karlas Maderno. Daugelis bazilikos dekoracijų yra Džano Lorenco Berninio (Gian Lorenzo Bernini) darbas. Vienas įspūdingiausių bazilikos aspektų yra jos matmenys – 136 m aukščio ir 186×123 m pločio.
Vatikano muziejai
Vatikano muziejai yra vieni iš garsiausių ir turtingiausių meno muziejų pasaulyje. Jie yra įsikūrę Vatikano mieste, kuris yra nepriklausoma valstybė viduje Romos miesto, ir tai yra viena iš svarbiausių Vatikano lankomų vietų.
Vatikano muziejai yra vieni didžiausių muziejų pasaulyje, kuriuose sukaupta milžiniška kolekcija, apimanti senovės romėnų ir egiptiečių artefaktus, religinius objektus, gražiai išpuoštus kambarius ir net šiuolaikinį meną. 26 skirtingi Vatikano muziejai įsikūrę kelių Apaštališkųjų rūmų komplekse ir yra bene populiariausia muziejų vieta Romoje, iš dalies dėl garsiosios Siksto koplyčios. Lankydamiesi čia grožėsitės daugybe meno vertybių, kurias popiežiai nuo XVI a. sukaupė 54 salėse.
Siksto koplyčia
Absoliutus maršruto po Vatikano muziejus akcentas – apsilankymas Siksto koplyčioje. Pavadinimas kilęs nuo koplyčios įkūrėjo, popiežiaus Siksto IV. Įspūdingas XV a. Siksto koplyčios lubas XVI a. nutapė Mikelandželas. Joje vaizduojama sukūrimo istorija, didysis tvanas ir kitos scenos. Ne mažiau gražios ir šoninės sienos, ant kurių kabo Ghirlandaio, Botticelli, Perugino, Pinturicchio ir kt. tapyti Jėzaus gyvenimo paveikslai. Ant sienos už altoriaus yra Mikelandželo paveikslas „Paskutinis teismas”. Siksto koplyčia labiausiai žinoma dėl to, kad joje vyksta kardinolų konklavos susirinkimai renkant naują popiežių. Kai renkamas naujas popiežius, du kartus per dieną iš koplyčios kamino rūksta dūmai. Balti dūmai reiškia, kad naujas popiežius išrinktas, o juodi dūmai – kad kardinolams dar nepavyko atlikti savo misijos.
Romos forumas ir Palatino kalva
Romos Forumas ir Palatino kalva yra dvi senovės Romos istorinės vietos. Tai yra ypač svarbios Romos archeologinės ir istorinės vertės vietos.
Tik XIX a. pagaliau buvo pradėti kasinėjimai Romos imperijos centre Kapitolijaus papėdėje. Valdant imperatoriui Augustui (27 m. pr. Kr. – 14 m. po Kr.) senovės Romoje jau gyveno daugiau kaip milijonas romėnų, o Forum Romanum buvo politinis, teisinis ir religinis Romos imperijos centras.
Apsilankymo metu turėsite galimybę vaikščioti pro daugybę Forum Romanum griuvėsių. Deja, daugelis pastatų nukentėjo nuo žemės drebėjimų ir plėšikavimų po VII a. Tačiau kasinėjimai vis tiek gali daug papasakoti apie Romos imperijos istoriją, todėl nė viena kelionė į Romą nebūtų pilnavertiška be apsilankymo Forum Romanum.
Į Forum Romanum pateksite per Via Sacra – seniausią ir garsiausią Romos kelią. Pavadinimas „Šventoji gatvė” kilo iš daugybės šventyklų ir kitų šventų vietų, išsidėsčiusių šioje gatvėje. Kaip pavyzdžius galima paminėti apvalią Vestos šventyklą, Saturno šventyklą, Maksencijaus baziliką, oficialias pontifiko rezidencijas – Septimo Severo arką ir rex sacrorum. Taip pat pamatysite arkų liekanas, kalbėtojų tribūną, turgaus sales ir daug kitų dalykų. Patarimas: Nuo Kapitolijaus kalvos atsiveria nuostabus Romos forumo vaizdas, leidžiantis gerai apžvelgti visą Romos forumą. Naktį ji netgi gražiai apšviečiama.
Sant’Angelo pilis Romoje
Sant’Angelo pilis dar žinoma kaip Hadriano mauzoliejus, yra garsus pastatas Romoje, Italijoje. Ši pilis turi ilgą ir įdomią istoriją, o jos vaidmuo skirtingais istorijos laikotarpiais buvo labai įvairus.
Imperatoriaus Hadriano įsakymu II a. buvo pastatytas mauzoliejus. Su arkangelo Mykolo vardu mauzoliejus pradėtas sieti tik 590 m., kai popiežius Grigalius I maro metu pamatė, kaip arkangelas Mykolas ant mauzoliejaus viršaus užsimovė kardą ir taip pranešė apie epidemijos pabaigą. Vėliau popiežius Pijus II toje vietoje, kur, kaip teigiama, pasirodė arkangelas, pastatė koplyčią. Nuostabią bronzinę arkangelo Mykolo statulą 1753 m. sukūrė Peteris Antonas von Verschaffeltas. Šventojo angelo pilis Romoje taip pat pelnė daug šlovės dėl Dano Browno knygos „Angelai ir demonai” ekranizacijos, kurioje pilis tarnavo kaip iliuminatų slėptuvė.
Šv. Mergelės Marijos Bazilika
Šventosios Mergelės Marijos Bazilika (ital. „Basilica di Santa Maria Maggiore”) yra viena iš keturių didžiųjų bazilikų Romoje ir viena iš svarbiausių krikščionių šventovių Italijoje. Ši bažnyčia yra žinoma dėl savo istorinės ir architektūrinės reikšmės, taip pat dėl jos išskirtinio grožio.
Ši bažnyčia buvo pastatyta 432 m. popiežiaus Siksto III įsakymu ant Eskvilino kalvos ir yra viena iš septynių piligrimų bažnyčių bei viena iš keturių popiežiaus bazilikų Romoje (kitos yra Šv. Petro bazilika, San Giovanni in Laterano ir San Paolo Fuori Le Mura). Santa Maria Maggiore bazilika pastatyta toje vietoje, kur popiežiui Liberijui sapne pasirodė Mergelė Marija.
Daugelis bazilikoje esančių mozaikų buvo pirminio pastato dalis. Didelės marmurinės bazilikos kolonos yra dar senesnės ir tikriausiai atkeliavo iš senovės romėnų pastatų. Unikalios šioje bažnyčioje yra auksinės, kasetinės lubos, kurias užsakė prieštaringai vertinamas popiežius Aleksandras VI ir kurios buvo pastatytos iš pirmojo aukso, kurį Kolumbas atgabeno iš Amerikos.
Ispaniški laiptai Romoje
Ispaniški laiptai (ital. „Scalinata di Trinità dei Monti”) yra garsieji Romos miesto laiptai, esantys Pincio kalvos pakrantėje. Šie laiptai yra vienas iš populiariausių turistų lankomų objektų Romoje ir dažnai vadinami vienais iš gražiausių laiptų pasaulyje.
1723-1726 m. Romoje pastatyti Ispanijos laiptai vedantys iš Ispanijos aikštės į prancūzų vienuolyno bažnyčią Trinita dei Monti (pastatyta 1502-1587 m.). Čia yra 135 laipteliai ir trys skirtingos terasos, nurodančios į Švenčiausiąją Trejybę (Trinità). Laiptų viršuje prie Egipto obelisko atsiveria gražus vaizdas, nors ir dalijamasi su minia kitų turistų.
Ispanijos aikštės istorija
Pavadinimas gali būti šiek tiek painus, nes iš tikrųjų laiptus statyti užsakė prancūzai (Liudvikas XII). XVII a. Ispanijos ambasada buvo įsikūrusi aikštėje – „Piazza di Spagna” – laiptų papėdėje, todėl ir pavadinimas „Ispanijos laiptai”. Todėl oficialus pavadinimas yra ne Ispanijos laiptai, o Scalinata della Trinità dei Monti.
Viktoro Emanuelio II paminklas
Viktoro Emanuelio II paminklas (ital. „Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II”), taip pat žinomas kaip „Altare della Patria” (Tėvynės aukuras), yra išskirtinis pastatas, įsikūręs Romos mieste. Šis paminklas yra skirtas Italijos vienybei ir pirmajam Italijos karaliui Viktorui Emanueliui II, kuris buvo svarbus šalies vienybės kūrėjas.
Įspūdingą pastatą 1895-1911 m. ant Palatino kalvos viršūnės pastatė Džiuzepė Sakkonis (Giuseppe Sacconi). Altare della Patria yra daug balto marmuro iš Brešos regiono. Dėl savo dydžio (135 m pločio ir 70 m aukščio) pastatas taip pat gavo keletą pravardžių – nuo vestuvinio torto, dantų protezų iki rašomosios mašinėlės.
Popolo aikštė Romoje
Popolo aikštė (ital. „Piazza del Popolo”) yra viena iš didžiausių ir žymiausių aikščių Romos mieste. Ši aikštė yra istoriškai ir architektūriškai įspūdinga, turinti daug reikšmingų paminklų ir svarbiausių Romos orientyrų.
Piazza del Popolo yra labai gerai žinoma aikštė Romoje. Itališkai pavadinimas reiškia „Liaudies aikštė”, tačiau iš tikrųjų pavadinimas kilo nuo tuopų, supančių ovalinę aikštę. Pirminė 1811-1822 m. suprojektuotos neoklasicistinės aikštės paskirtis – pasitikti lankytojus ir piligrimus, kurie į Romą įvažiuodavo iš šiaurės per Via Flaminia gatvę.
Lankytinos vietos aplink aikštę Plaza del Popolo
Du unikalūs aikštės pastatai – beveik identiškos barokinės Santa Maria dei Miracoli ir Santa Maria in Montesanto bažnyčios. Jos stovi viena priešais kitą, jas skiria Via del Corso gatvė.
Kitoje aikštės pusėje yra Santa Maria del Popolo bazilika. Pagrindinė šios bažnyčios įžymybė – 12 šoninių koplyčių, pavyzdžiui, Cerasi koplyčia su Caravattio paveikslais; „Pauliaus atsivertimas” ir „Petro nukryžiavimas”. Chigi koplyčią su kūriniją vaizduojančiomis mozaikomis sukūrė Rafaelis.
Domus Romane
„Domus Romane” tai itališkas pavadinimas, kuris vertimu į lietuvių kalbą reiškia „Romėnų namai”. Šis pavadinimas dažnai naudojamas kalbant apie senovės romėnų namus arba gyvenamųjų kompleksų ekskursijas Romoje ir kituose senovės Romos miestuose.
Jei reikėtų Romą apibendrinti keliais sakiniais, ją apibūdinčiau kaip: Italijos sostine su gilios istorijos šaknimis, kuriose derinasi senovės Romos praeitis su moderniu gyvenimu ir kultūra.
Istorinė svarba: Roma buvo senovės Romos imperijos širdis ir vienas iš svarbiausių kultūros, politikos ir religijos centrų pasaulyje.
Architektūra ir meno paveldas: Miestas garsėja savo įspūdingais architektūros paminklais, tokiais kaip Koliziejus, Panteonas ir Vatikano Šventojo Petro bazilika, bei meno kūriniais, kurie pritraukia dailininkų ir istorikų dėmesį.
Krikščionybės centras: Roma yra viena iš krikščionybės pradinių vietų, kur gyveno ir veikė garsūs asmenys, tokie kaip Šv. Petras, Paulius. Šventosios Mergelės Marijos bazilika yra viena iš švenčiausių vietų krikščionybei.
Kulinarija: Miestas siūlo skanų, autentišką itališką maistą, kurio dalis yra vieni iš pasaulinės virtuvės simbolių, pavyzdžiui, pasta, pizza ir gelato.
Kultūros renginiai: Roma yra vieta, kuriose vyksta įvairūs kultūriniai renginiai, mados šou ir operos spektakliai, o Popolo aikštė yra vieta, kur susirenka žmonės ir lankosi kultūriniuose renginiuose.
Turizmas: Tai yra vienas iš populiariausių pasaulio turizmo tikslų, pritraukiantis milijonus lankytojų kasmet.
Roma puikiai derina senovės paminklus su modernia infrastruktūra ir gyvenimo būdu, leisdama lankytojams patirti miesto įvairovę ir gyvybingumą.
Susiję straipsniai:
Savaitgalis Romoje – nustebinkite savo antrąją pusę
Populiariausi viešbučių pasirinkimai nakvynei Romoje
Koliziejaus istorija ir kiti įdomūs faktai
Šv. Petro Bazilika – istorija ir įdomūs faktai