Italijos sostinė Roma yra žavus didmiestis, kurio istorija skaičiuoja daugiau nei du su puse tūkstantmečio. Šis miestas dar žinomas kaip „Amžinasis miestas” ir yra gyvas senovės griuvėsių, Renesanso šedevrų bei šiuolaikinio gyvenimo derinys. Mieste yra tokie žymūs objektai kaip Koliziejus, Romos forumas ir Panteonas – kiekvienas iš jų liudija apie šlovingą praeitį. Turtingą Romos kultūrinį paveldą atspindi daugybė muziejų, meno galerijų ir archeologinių vietovių, leidžiančių lankytojams pasinerti į istorijos gelmes. Vatikane, nepriklausomame Romos mieste-valstybėje, saugomi Romos katalikų bažnyčios lobiai, įskaitant Šventojo Petro baziliką ir Vatikano muziejus, kuriuose stūkso Siksto koplyčia. Šurmuliuojančios Romos gatvės, gyvos aikštės ir gardūs patiekalai dar labiau padidina jos žavesį, todėl Romoje praeitis sklandžiai susilieja su dabartimi.
Romos Koliziejaus istorija
70-72 m. pr. m. e. Flavijų dinastijos imperatoriaus Vespasiano inicijuotas ir jo sūnaus Tito 80 m. pr. m. e. užbaigtas Koliziejus buvo ambicingas projektas, kuriuo siekta pademonstruoti romėnų inžinerijos meistriškumą ir sukurti vietą viešiems spektakliams. Dažnai nepastebima, kokio masto iššūkis tai buvo. Kaip romėnams pavyko pastatyti tokį didžiulį statinį, kurio ilgis – 189 m, plotis – 156 m, o aukštis – 50 m, naudojant tuo metu turėtas technologijas?
Atsakymas slypi jų naujoviškame medžiagų ir architektūrinių metodų naudojime. Pagrindinė naudota medžiaga buvo travertino akmuo, iškastas Tivolyje, už 20 mylių į rytus nuo Romos. Akmenys buvo sujungti ne skiediniu, o geležiniais spaustukais – šis metodas padėjo užtikrinti statinio stabilumą. Be to, sudėtinga skliautų ir arkų sistema leido tolygiai paskirstyti masyvaus pastato svorį. Šis architektūros genijus ne tik užtikrino reikiamą atramą masyviam statiniui, bet ir sukūrė erdvę, reikalingą sėdimoms vietoms, koridoriams ir hipogeumui – požeminiam kompleksui po arena.
Koliziejaus paskirtis – ne tik vieta gladiatorių varžyboms
Dažnai, kai galvojame apie Koliziejų, prieš akis iškyla gladiatorių kovų ir laukinių gyvūnų kovų vaizdai. Nors tai iš tiesų buvo vieni populiariausių renginių, Koliziejuje buvo rengiami įvairūs spektakliai. Tarp jų buvo imituojami jūrų mūšiai, gyvūnų medžioklės, egzekucijos, garsių mūšių inscenizacijos ir klasikine mitologija paremtos dramos. Arena galėjo būti užtvindyta, kad būtų galima rengti jūrų mūšius – ši savybė dar ir šiandien stebina istorikus ir inžinierius.
Koliziejus buvo ne tik pramogų vieta, bet ir socialinės kontrolės priemonė. Žaidimai, kuriuos dažnai finansuodavo imperatoriai ar turtingi asmenys, buvo naudojami siekiant pelnyti visuomenės palankumą ir atitraukti gyventojų dėmesį nuo politinių ir socialinių problemų. Nemokama duona ir žaidimai („panem et circenses”) buvo Romos vadovų strategija, kuria jie siekė palaikyti viešąją tvarką ir kontrolę.
Kultūrinė ir socialinė reikšmė Senovės Romoje
Koliziejus užėmė centrinę vietą Romos visuomenėje. Jis buvo imperijos galybės ir turtų simbolis ir vaidino svarbų vaidmenį Romos socialiniame ir politiniame gyvenime. Sėdimos vietos Koliziejuje buvo griežtai pagal socialinę hierarchiją: imperatorius ir senatorių klasė užimdavo geriausias vietas, o paprasti piliečiai sėdėdavo aukštesnėse vietose. Toks fizinis atskyrimas sustiprino Romos visuomenės socialinę struktūrą.
Dažnai nekalbama apie tai, kokį vaidmenį Koliziejus suvaidino tų, kurie buvo priversti kovoti, gyvenime. Gladiatoriai, dažnai vergai ar karo belaisviai, griežtai treniravosi kovai. Nors kai kurie jų sulaukė šlovės ir net laisvės, daugumos laukė niūrus likimas. Gladiatorių gyvenimas buvo žiaurus ir trumpas, išryškinantis tamsiuosius romėnų pramogų aspektus.
Nuosmukis ir šiuolaikinė reikšmė
Koloseumas ėmė nykti VI a. pabaigoje, žlugus Romos imperijai. Jį apgadino žemės drebėjimai ir gaisrai, o jo akmenys buvo grobstomi kitiems Romos statybų projektams. Tačiau net ir griūvant kolosui, jo reikšmė išliko. Renesanso laikais ją tyrinėjo architektai ir menininkai, įskaitant Mikelandželą, kuriuos įkvėpė jos didybė.
Moderniaisiais laikais Koliziejus tebėra galingas imperatoriškosios Romos simbolis. Tai ne tik pagrindinis turistų traukos objektas, bet ir priminimas apie Romos architektūrinį ir istorinį palikimą. Koliziejus taip pat tapo tarptautinės kampanijos prieš mirties bausmę simboliu, o tai liudija apie jo neblėstančią įtaką pasaulio kultūrai ir vertybėms.
Įdomūs faktai apie Koliziejų
Norėtume plačiau pakalbėti apie vieną iš populiariausių ir lankomiausių Romos kultūrinių objektų tai būtų – Koliziejus. Todėl šiame straipsnyje plačiau susipažinsite su Koliziejaus istoriją ir kitais įdomiais faktais.
Koliziejus – tai senovinis amfiteatras, esantis Romoje, Italijoje. Plačiau apie šį kultinį statinį:
- Statyba: Koliziejus pradėtas statyti 72 m. po Kr. ir baigtas 80 m. po Kr. valdant imperatoriui Vespasianui. Jis buvo pastatytas iš betono ir akmens ir laikomas romėnų inžinerijos stebuklu.
- Paskirtis: Koliziejus pirmiausia buvo naudojamas gladiatorių varžyboms, gyvūnų medžioklėms ir kitiems spektakliams. Šiuos renginius organizuodavo imperatoriai ir turtingi piliečiai, norėdami linksminti Romos gyventojus.
- Dizainas: Koliziejus talpino nuo 50 000 iki 80 000 žiūrovų. Jame buvo sudėtinga požeminių tunelių ir kamerų sistema, kurioje buvo laikomi gladiatoriai, gyvūnai ir scenos „įranga“, o vėliau keltuvais keliami į areną.
- Architektūrinės ypatybės: Koliziejus buvo keturių aukštų, o jo aukštis – apie 48 metrus (157 pėdų). Išorines sienas puošė statulos ir dekoratyviniai elementai, kurių dalis vėliau dingo. Amfiteatre buvo sunumeruotos sėdimųjų vietų sekcijos, kurių aukščiausia pakopa buvo skirta žemesnėms klasėms, o prestižiškiausios sėdimos vietos buvo arčiau arenos grindų.
- Pavadinimo kilmė: Manoma, kad pavadinimas „Koliziejus” kilo nuo netoliese stovėjusios kolosalios imperatoriaus Nerono statulos, vadintos Nerono kolosu. Vėliau statula buvo perkelta, bet pavadinimas nepasikeitė.
- Naikinimas ir paskirties keitimas: Per šimtmečius Koliziejus nukentėjo nuo nepriežiūros, žemės drebėjimų ir medžiagų grobstymo. Jis buvo nenaudojamas, o jo dalys net buvo pertvarkytos į kitus Romos pastatus. Tačiau Koliziejus išlieka vienu iš labiausiai atpažįstamų senovės Romos simbolių.
- Restauravimas ir išsaugojimas: XIX a. pradėtos ir iki šiol tęsiamos pastangos atkurti ir išsaugoti Koliziejų. Bėgant metams buvo vykdomi įvairūs restauravimo projektai, kuriais siekta stabilizuoti statinį ir apsaugoti jį nuo tolesnės žalos.
- UNESCO pasaulio paveldo objektas: 1980 m. Koliziejus kartu su istoriniu Romos centru buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Jis pripažintas išskirtiniu archeologijos ir architektūros šedevru, atspindinčiu senovės Romos didybę.
- Turistų lankomas objektas: Šiandien Koliziejus yra vienas iš labiausiai lankomų turistų objektų Italijoje. Lankytojai gali apžiūrėti vidų ir sužinoti apie jo istoriją per parodas ir ekskursijas su gidu. Iš viršutinių šio objekto aukštų taip pat atsiveria nuostabus apylinkių vaizdas.
- Kultūrinė įtaka: Kolosiejus padarė didelę įtaką populiariajai kultūrai ir buvo rodomas daugybėje filmų, knygų ir meno kūrinių, taip įtvirtindamas savo, kaip išliekančio senovės Romos simbolio, statusą.
Šie faktai – tai tik nedidelė dalis turtingos Koliziejaus istorijos ir reikšmės. Tolimesnis šios vietos tyrinėjimas padės geriau suprasti architektūrinį ir kultūrinį Romos imperijos palikimą.
Dažniausiai užduodami klausimai apie Romos Koliziejų
Kur įsigyti bilietus į Koliziejų?
Bilietus į Romos Koliziejų galite įsigyti keliais patogiais būdais. Paprasčiausia juos įsigyti internetu oficialioje Koliziejaus svetainėje, kurioje siūlomi įvairių tipų bilietai, įskaitant kombinuotus bilietus į Koliziejų, Romos forumą ir Palatino kalvą. Taip pat galite įsigyti bilietus fizinėje bilietų kasoje šalia Koliziejaus, tačiau pasiruoškite, kad gali susidaryti ilgos eilės, ypač turistinio sezono metu. Norėdami sutaupyti laiko ir išvengti minios, apsvarstykite galimybę įsigyti Roma Pass, į kurį įeinama į Koliziejų ir kitas pagrindines Romos lankytinas vietas. Galiausiai, daugelis turizmo kompanijų siūlo ekskursijas su gidu, į kurias įeinama be eilės į Koliziejų, o tai gali būti puikus pasirinkimas, jei norite apsilankyti informatyviau ir be rūpesčių.
Kiek gali trukti apsilankymas Koliziejuje?
Visapusiškam Romos Koliziejaus aplankymui patartina skirti bent 2-3 valandas. Per tiek laiko galėsite apžiūrėti pagrindines erdves, įskaitant arenos grindis, įvairias pakopas, iš kurių atsiveria panoraminiai vaizdai, ir ekspozicijų erdves, kuriose dažnai rodomos romėnų istorijos ir archeologijos ekspozicijos. Jei į jūsų bilietą taip pat įeina Romos forumas ir Palatino kalva, kurie paprastai įeina į bendrą bilietą, apsvarstykite galimybę pratęsti apsilankymą iki visos dienos. Šie papildomi objektai turi turtingą istoriją ir leidžia geriau suprasti senovės romėnų gyvenimą, todėl jiems visapusiškai įvertinti reikia daugiau laiko. Kad įspūdžiai būtų dar geresni, galite apsvarstyti galimybę dalyvauti ekskursijoje su gidu, kuri gali suteikti vertingų žinių apie Koliziejaus istoriją ir architektūrą.
Kada rekomenduojama aplankyti Romos Koliziejų?
Romos Koliziejų geriausia aplankyti ne turistų piko metu, paprastai pavasarį (balandžio-birželio mėn.) ir rudenį (rugsėjo-lapkričio mėn.). Šiais laikotarpiais oras švelnesnis, todėl apsilankymas patogesnis, ir paprastai būna mažiau žmonių, todėl galima neskubėti. Ankstyvas rytas arba vėlyva popietė yra idealus laikas, kad išvengtumėte vidurdienio spūsties ir karščio, ypač šiltuoju metų laiku. Žiema taip pat gali būti tinkamas metas tiems, kurie nori ramiau lankytis, nors kai kurios teritorijos gali būti uždarytos dėl techninės priežiūros, o dienos trumpesnės. Nepriklausomai nuo sezono, visada patartina patikrinti oficialią Koliziejaus interneto svetainę, kad sužinotumėte apie darbo laiką, bilietų prieinamumą, vykstančius renginius ar restauravimo darbus.
Apibendrinant galima teigti, kad Roma yra miestas, kuris žavi vaizduotę savo turtinga istorija, architektūros stebuklais ir gyvybinga atmosfera. Tai vieta, kur senovės griuvėsiai dera su šiuolaikiniu gyvenimu, sukurdami unikalų praeities ir dabarties derinį. Nuo Koliziejaus didybės iki baimę keliančio Vatikano grožio – Romoje lankytojams siūloma daugybė lobių. Muziejai, meno galerijos ir archeologinės vietovės leidžia pažvelgti į garsią miesto praeitį, o šurmuliuojančios gatvės ir gyvos aikštės – į gyvybingą dabartį. Romos kultūrinis paveldas, kulinariniai malonumai ir šiltas itališkas svetingumas daro Romą vieta, kuri palieka neišdildomą pėdsaką apsilankiusiųjų širdyse, todėl tai tikrai nepamirštama patirtis.