Gdanskas – lankytinos vietos ir kiti patarimai

Prie vaizdingos Baltijos jūros pakrantės įsikūręs Gdanskas vilioja keliautojus žavingu istorijos, kultūros ir jūrinio žavesio deriniu. Gdanskas – nuo istorinės Hanzos uosto praeities iki gyvybingos dabarties – šiuolaikinio kultūros centro – siūlo daugybę įspūdžių, kurie tik ir laukia, kol bus ištirti. Nesvarbu, ar jus traukia jo istorinės įžymybės, šeimai skirtos pramogos, ar kulinariniai malonumai, Gdanskas žada nepamirštamą kelionę. Leiskimės į virtualią ekskursiją po šį žavų miestą ir atraskime jo paslėptus brangakmenius.

Gdanskas orai

Gdanske vyrauja vidutinis jūrinis klimatas: švelnios vasaros ir vėsios žiemos. Vasaros temperatūra paprastai svyruoja nuo 18 °C iki 25 °C, todėl tai yra idealus metas tyrinėti miesto lankytinas vietas lauke ir mėgautis tokia veikla kaip ekskursijos laivu ir paplūdimio lankymas. Žiemą temperatūra svyruoja apie nulį, kartais iškrenta sniegas, todėl Gdansko istorinės gatvės ir šventiniai turgūs tampa jaukūs.

Vilnius Gdanskas atstumai

Atstumas tarp Lietuvos sostinės Vilniaus ir Gdansko – maždaug 580 km. Kelionė automobiliu trunka apie 7-8 valandas, priklausomai nuo eismo ir kelio sąlygų. Į Gdanską iš Vilniaus galima nuvykti traukiniu arba autobusu, kelionė trunka nuo 10 iki 12 valandų.

Gdanskas gyventojų skaičius

Naujausiais duomenimis, Gdanske gyvena apie 470 000 gyventojų. Gdanske, viename didžiausių Lenkijos miestų ir svarbiame ekonomikos ir kultūros centre, gyvena įvairių tautybių, kultūrų ir kilmės gyventojai.

Kelionė į Gdanską

Prieš pasineriant į Gdansko širdį, būtina suplanuoti kelionę. Gdansko Lecho Valensos oro uostas yra pagrindiniai vartai tarptautiniams keliautojams, iš jo galima patogiai pasiekti miesto centrą. Jei pageidaujate vaizdingos kelionės, Gdanską galite pasiekti automobiliu iš netoliese esančių miestų, tokių kaip Vilnius ir Kaunas arba Klaipėda, ir pakeliui mėgautis vaizdingais kraštovaizdžiais.

Kur apsistoti Gdanske?

Atvykę į Gdanską rasite įvairių apgyvendinimo galimybių, tinkančių kiekvienam skoniui ir biudžetui. Nesvarbu, ar pageidaujate istorinio žavesio senamiesčio boutique viešbučiuose, ar modernių apartamentų ant kranto Sopote, Gdanske kiekvienas ras sau tinkamą variantą. Apsistokite Karališkajame kelyje, kad lengvai pasiektumėte pagrindines lankytinas vietas, arba ištirkite gyvybingą Vrzeszcz rajoną, kad susipažintumėte su vietiniais gyventojais.

Gdanskas

Apartamentai Gdanske

Sopoto apartamentai – pajūrio žavesį pajuskite „Sopot Apartamenty”, siūlančiuose modernius ir stilingus apartamentus netoli paplūdimio ir prieplaukos. Mėgaukitės panoraminiais Baltijos jūros vaizdais ir lengvai pasiekiamais restoranais, parduotuvėmis ir pramogų vietomis.

Apartamentai „Wrzeszcz Apartments” įsikūrę gyvybingame Wrzeszcz rajone ir siūlo erdvius ir patogius apartamentus, iš kurių lengva pasiekti viešąjį transportą, prekybos centrus ir vietines maitinimo įstaigas.

Gdanskas su vaikais

Keliaujate su vaikais? Gdanskas siūlo daugybę šeimai draugiškų užsiėmimų, kad mažieji tyrinėtojai galėtų pramogauti. Praleiskite dieną Gdansko zoologijos sode, kuriame gyvena įvairūs gyvūnai iš viso pasaulio, arba leiskitės į interaktyvią kelionę po jūrų istoriją Antrojo pasaulinio karo muziejuje. Norėdami patirti smagių nuotykių, leiskitės į ekskursiją laivu Motlavos upe ir susipažinkite su miesto įžymybėmis iš unikalios perspektyvos.

Kur pavalgyti Gdanske?           

„Pierogarnia Mandu” siūlo pasimėgauti tradiciniais lenkiškais koldūnais, vadinamais pierogi. Galite rinktis iš įvairių įdarų, įskaitant mėsos, sūrio, bulvių ir špinatų, kurie patiekiami su pikantiškais priedais ir padažais.

„Restauracja Kubicki”, įsikūrusi istoriniame name su vaizdu į Motlavos upę, siūlo puikius pietus su vaizdu. Mėgaukitės moderniais lenkų virtuvės patiekalais, pagamintais iš vietinių ingredientų, taip pat plačiu vyno sąrašu ir nepriekaištingu aptarnavimu.

Gdansko „Brovarnia Gdansk” – papietaukite „Brovarnia Gdansk” ir paragaukite lenkų virtuvės patiekalų su šviežiai išvirtu alumi. Senamiesčio širdyje įsikūrusiame restorane ir alaus darykloje vyrauja jauki atmosfera ir meniu, kuriame siūlomi sotūs patiekalai, pavyzdžiui, kiaulienos nugarinė ir jautienos troškinys.

Restoranas „Stary Manez” – apsilankykite stilingoje aplinkoje, kur rasite lenkiškų ir tarptautinių skonių sintezę. Mėgaukitės naujoviškais patiekalais, pagamintais iš sezoninių ingredientų, kuriuos papildo kūrybiški kokteiliai ir rinktiniai vynai.

„Polskie Pierogi” – neįpareigojančioje užkandinėje, kurios specializacija – Lenkijoje mėgstami koldūnai, – paragaukite įvairiausių pyragaičių skonių. Rinkitės iš klasikinių įdarų, pavyzdžiui, kopūstų ir grybų, arba išbandykite kūrybiškus derinius, pavyzdžiui, su šonine ir mėlynuoju sūriu.

Gdanskas 1

Gdansko restoranai

Gdanske negalima apsilankyti be kulinarinių malonumų. Kviečiame paragaukite tradicinės lenkų virtuvės patiekalų žavingose senamiesčio užkandinėse arba pasimėgaukite šviežių jūros gėrybių patiekalais pakrantės promenadoje.

Brovarnia Gdanskas – Gdansko senamiesčio širdyje įsikūrusi „Brovarnia Gdansk” siūlo unikalią restorano patirtį ir nuosavą alaus daryklą. Mėgaukitės tradiciniais lenkiškais patiekalais, derinamais su šviežiai išvirtu alumi istorinėje aplinkoje.

Kubicki restoranas – restoranas „Kubicki” įsikūręs gražiai restauruotame XVII a. name, kuriame patiekiami išskirtiniai lenkiški patiekalai su moderniu prieskoniu. Pasimėgaukite tokiais patiekalais kaip pierogi (tradiciniai lenkiški koldūnai), įdaryti įvairiais pikantiškais įdarais, arba sultinga kepta mėsa.

Restorracja Mandu – norėdami paragauti tarptautinių skonių, apsilankykite restorane „Restauracja Mandu”, kurio specializacija – korėjiečių virtuvė. Paragaukite gardžių kimči blynelių, bibimbapo ar kvapnių korėjietiškų BBQ patiekalų, patiekiamų jaukioje ir svetingoje aplinkoje.

Tawerna Dominikańska – iš kurios atsiveria nuostabus vaizdas į Motlavos upę, siūlo įvairų meniu su šviežiomis jūros gėrybėmis ir Viduržemio jūros regiono įkvėptais patiekalais. Nepraleiskite jų jūros gėrybių lėkštės, kurioje pristatomos geriausios Baltijos jūros gėrybės.

Apsipirkimas Gdanske

Ilgasis turgus – apžiūrėkite šurmuliuojantį Ilgąjį turgų senamiesčio širdyje, kuriame gausu žavingų parduotuvėlių ir butikų, prekiaujančių tradiciniais lenkų rankdarbiais, gintaro papuošalais ir suvenyrais. Ieškodami unikalių lobių grožėkitės spalvingais istorinių pastatų fasadais.

Gdansko forumas – jei norite modernaus apsipirkimo, apsilankykite netoli miesto centro esančiame šiuolaikiniame prekybos centre „Forum Gdansk”. Po vienu stogu atraskite daugybę tarptautinių ir vietinių prekių ženklų, kavinių ir pramogų.

Stary Browar – tai buvusi alaus darykla, paversta stilingu prekybos ir kultūros kompleksu, esančiu vos už kelių minučių kelio pėsčiomis nuo senamiesčio. Grožėdamiesi industrine elegancija alsuojančia architektūra, apžiūrėkite dizainerių butikus, meno galerijas ir gurmaniško maisto parduotuves.

Gdanskas 2

Ka reikia žinoti važiuojant į Lenkiją?

Valiuta – Lenkijos oficiali valiuta yra Lenkijos zlotai (PLN). Būtinai išsikeiskite valiutą bankuose arba keityklose, kad gautumėte geriausią kursą, ir turėkite grynųjų pinigų smulkiems pirkiniams, nes ne visos įstaigos priima kredito korteles.

Kalba – Lenkijoje oficialiai kalbama lenkų kalba. Nors daugelis vietinių gyventojų turistinėse vietovėse kalba angliškai, naudinga išmokti kelias pagrindines frazes lenkų kalba, kad pagerintumėte savo kelionės įspūdžius ir parodytumėte, jog vertinate vietos kultūrą.

Kultūra ir papročiai – Lenkija turi turtingą kultūrinį paveldą, papročiai ir tradicijos giliai įsišaknijusios istorijoje. Laikykitės kultūrinių normų, pavyzdžiui, nusiaukite batus prieš įeidami į kieno nors namus ir kreipkitės į žmones tinkamais titulais, kad parodytumėte mandagumą ir pagarbą lenkų kultūrai.

Transportas – Lenkijoje gerai išvystytas transporto tinklas: traukiniai, autobusai, tramvajai ir taksi. Norint keliauti dideliais atstumais, bilietus įsigykite iš anksto, o norėdami keliauti po tokius miestus kaip Gdanskas, naudokitės viešuoju transportu arba dalijimosi automobiliu paslaugomis.

Saugumas – Lenkija paprastai laikoma saugia vieta keliautojams. Tačiau būkite atsargūs žmonių perpildytose vietose, venkite demonstruoti vertingus daiktus ir stebėkite aplinką, ypač naktį.

Kelionė į Gdanską lėktuvu

Gdansko Lecho Valensos oro uostas yra pagrindinis oro uostas, aptarnaujantis trijų miestų – Gdansko, Sopoto ir Gdynės – teritoriją. Iš jo vykdomi vietiniai ir tarptautiniai skrydžiai į didžiuosius Europos miestus, įskaitant Amsterdamą, Berlyną, Londoną ir Stokholmą.

Transporto galimybės – iš oro uosto į miesto centrą galima nuvykti taksi, autobusu arba traukiniu. Taksi paslaugos lengvai pasiekiamos prie terminalo, todėl galite patogiai nuvykti iki savo apgyvendinimo vietos nuo durų iki durų. Taip pat iš oro uosto autobusu arba traukiniu nuvykite į Gdansko Glowny – pagrindinę geležinkelio stotį miesto centre, iš kurios lengvai pasieksite kitus Gdansko rajonus.

Gdanską aptarnaujančios oro transporto bendrovės – į Gdansko Lecho Valensos oro uostą ir iš jo skraidina kelios oro transporto bendrovės, įskaitant „LOT Polish Airlines”, „Ryanair”, „Wizz Air” ir „Lufthansa”. Planuodami kelionę į Gdanską patikrinkite oro linijų svetaines arba kelionių užsakymo platformas, kad sužinotumėte skrydžių tvarkaraščius, kainas ir specialius pasiūlymus.

Gdanskas 3

Kelionė į Gdanską automobiliu

Kelių tinklas – Gdanskas yra gerai sujungtas su didžiaisiais Lenkijos ir Europos miestais plačiu greitkelių ir magistralinių kelių tinklu. A1 greitkelis driekiasi iš Lenkijos pietų, eina per Varšuvą ir Torunę, o šiaurėje pasiekia Gdanską.

Atstumas nuo artimiausių miestų – Atstumas nuo Varšuvos iki Gdansko automobiliu yra maždaug 340 km (211 mylių), o kelionė trunka apie 4-5 valandas, priklausomai nuo eismo sąlygų. Iš Berlyno (Vokietija) atstumas iki Gdansko yra apie 460 km (286 mylios), kelionė automobiliu trunka apie 6-7 valandas.

Sienos kirtimo punktai – jei į Gdanską vykstate iš kaimyninių šalių, pavyzdžiui, Vokietijos ar Lietuvos, būtinai pasidomėkite sienos kirtimo taisyklėmis ir turėkite reikiamus dokumentus, pavyzdžiui, pasus ir transporto priemonės registracijos dokumentus.

Poilsis Gdanske prie jūros

Gdanskas – tai puiki vieta atostogoms prie jūros, nes čia yra nepaliesti paplūdimiai, vaizdinga pakrantė ir žavūs kurortiniai miesteliai. Lankytojai gali atsipalaiduoti smėlėtuose tokių paplūdimių kaip Brzezno ir Jelitkowo krantuose, kur galima pasimėgauti saule, atsigaivinti Baltijos jūroje arba pasimėgauti vandens sporto šakomis, pavyzdžiui, burlentėmis ir jėgos aitvarais. Sopotas, vadinamas „Baltijos perlu”, yra populiari kurortinė vietovė su elegantiška promenada, istorine prieplauka ir gyva atmosfera. Keliautojai gali mėgautis paplūdimio restoranais, apžiūrėti parduotuvėles arba atsipalaiduoti SPA centruose su vaizdu į jūrą. Nesvarbu, ar ieškote poilsio, nuotykių, ar tiesiog kvapą gniaužiančių vaizdų, atostogos Gdanske prie jūros kiekvienam pasiūlys kažką sau.

Lankytinos vietos Gdanske

Gdansko zoologijos sodas

Gdansko Olivos rajone esantis Gdansko zoologijos sodas yra populiari pramoga šeimoms ir gamtos mylėtojams. 125 akrų ploto vešliame parke įsikūrusiame zoologijos sode gyvena daugiau kaip 200 rūšių gyvūnų iš viso pasaulio, įskaitant liūtus, tigrus, dramblius ir žirafas. Lankytojai gali vaikščioti pavėsyje esančiais takais, susitikti su egzotiškais laukiniais gyvūnais natūraliose buveinėse, dalyvauti edukacinėse programose ir šėrimo užsiėmimuose. Gdansko zoologijos sodas daug dėmesio skiria gyvūnų išsaugojimui ir gerovei, todėl jame galima patirti įsimintinų ir edukacinių įspūdžių įvairaus amžiaus lankytojams.

Didysis kranas Gdanske

Didžioji gervė, dar vadinama Żuraw Gdański, yra Gdansko jūrinio paveldo ir pramoninio meistriškumo simbolis. Šis istorinis XIV a. kranas kadaise atliko svarbų vaidmenį miesto laivų statybos pramonėje ir buvo krovininių laivų pakrovimo ir iškrovimo įrenginys. Šiandien „Big Dipper” kranas yra aukštas Gdansko jūrinio palikimo paminklas, iš kurio atsiveria panoraminiai miesto ir triukšmingo uosto vaizdai. Lankytojai gali apžiūrėti krano vidų, užlipti į jo viršų ir apžvelgti krantinę, susipažinti su įdomia krano istorija, naudodamiesi interaktyviomis ekspozicijomis ir ekskursijomis su gidu.

Karališkasis kelias Gdanskas

Karališkasis kelias – tai istorinė gatvė, kuria einama Lenkijos karalių ir karalienių pėdsakais per Gdansko senamiestį. Nuo Žaliųjų vartų prie krantinės iki Auksinių vartų prie įvažiavimo į senamiestį nutiestas Karališkasis kelias, kuriame stovi elegantiški miestiečių namai, istoriniai paminklai ir žavios aikštės. Svarbiausi maršruto objektai – Neptūno fontanas, Artuso kiemas ir gotikinio stiliaus Marijos bazilika – kiekvienas iš jų atskleidžia turtingą Gdansko architektūros paveldą ir kultūrinę reikšmę. Lankytojai gali pasivaikščioti Karališkuoju keliu, pasigrožėti jo architektūrine didybe ir pasinerti į istorinę miesto praeitį.

Šv. Mergelės katedra Gdanske

Marijos katedra, dar žinoma kaip Švenčiausiosios Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bazilika, yra vienas žymiausių Gdansko objektų ir gotikinės architektūros šedevras. Ši įspūdinga XIV a. statyta katedra, kurios aukštai iškilę bokštai ir įmantrus fasadas didžiuojasi didžiausios pasaulyje mūrinės bažnyčios titulu. Viduje lankytojai gali pasigrožėti įkvepiančiu interjeru, kurį puošia viduramžių skulptūros, puošnūs altoriai ir nuostabūs vitražai. Užlipę į katedros bokšto viršūnę galėsite pasigrožėti Gdansko panorama ir apylinkėmis – iš čia atsiveria kvapą gniaužiantis žvilgsnis į miesto istoriją ir grožį.

Gdanskas 5

Muziejai Gdanske

Gdanske yra daugybė muziejų ir kultūros įstaigų, kuriose galima susipažinti su turtinga miesto istorija, jūriniu paveldu ir meniniu palikimu. Lankytojai gali apžiūrėti Antrojo pasaulinio karo muziejų, kuriame išsamiai apžvelgiamas pasaulinis konfliktas ir jo poveikis Gdanskui bei Lenkijai. Europos solidarumo centras pasakoja apie „Solidarumo” judėjimo ir Lenkijos kovos už laisvę ir demokratiją istoriją, o Nacionaliniame jūrų muziejuje interaktyviais eksponatais ir istoriniais laivais puoselėjamos Gdansko jūrininkystės tradicijos. Kiti žymūs muziejai: Gintaro muziejus, kuriame eksponuojami išskirtiniai gintaro dirbiniai, ir Archeologijos muziejus, pristatantis senovinius artefaktus ir regiono archeologinius radinius.

Europos solidarumo centras

Europos solidarumo centras (Europejskie Centrum Solidarności) Gdanske (Lenkija) yra ne tik muziejus, bet ir dialogo, atminimo ir švietimo centras, skirtas „Solidarumo” judėjimui ir platesnei kovai už pilietines teises ir demokratiją Vidurio ir Rytų Europoje.

1980 m. Gdansko laivų statykloje įkurtas „Solidarumo” judėjimas (Solidarność) suvaidino lemiamą vaidmenį taikiai pereinant nuo komunistų valdymo Lenkijoje ir turėjo įtakos platesniems antikomunistiniams judėjimams visoje Vidurio ir Rytų Europoje. Europos solidarumo centras yra šio judėjimo ir jo platesnės reikšmės Europos istorijai duoklė.

Vieta – Centras yra strategiškai patogioje vietoje – Gdansko laivų statykloje, kurioje gimė „Solidarumo” judėjimas. Laivų statyklos vartai Nr. 2, nuo kurių prasidėjo streikai, yra išlikę ir stovi netoliese kaip svarbus istorinis paminklas.

Architektūrinis projektas – pats pastato dizainas yra simbolinis. Jo rūdijantis fasadas primena pramoninę laivų statyklos praeitį, o statinys turi priminti statomą laivą, taip pripažįstant pagrindinį laivų statyklos darbuotojų vaidmenį „Solidarumo” judėjime.

Interaktyvi ekspozicija – pagrindinėje parodos erdvėje lankytojai supažindinami su išsamia „Solidarumo” judėjimo istorija, pasitelkiant multimediją, nuotraukas, dokumentus ir artefaktus. Paroda yra įtraukianti, ja siekiama, kad lankytojai pajustų tų neramių laikų iššūkius, emocijas ir viltis

Gdanskas 6

Antrojo pasaulinio karo muziejus

Antrojo pasaulinio karo muziejus Gdanske yra vienas išsamiausių ir moderniausių muziejų, skirtų Antrojo pasaulinio karo istorijai. Gdanske, audringą istoriją turinčiame mieste, kuriame buvo paleisti pirmieji karo šūviai, įsikūrusiame muziejuje galima išsamiai susipažinti su šio konfliktu istorija iš Europos perspektyvos.

Vieta ir architektūra – muziejus įsikūręs senojoje miesto laivų statykloje, netoli Europos solidarumo centro. Įspūdinga jo architektūra, kurioje iš plytų pagrindo iškyla didelis pasviręs blokas, simbolizuojantis karo sukeltą Europos istorinio audinio suardymą. Didžioji dalis muziejaus eksponatų yra po žeme, galbūt simbolizuojanti tamsią karo atmosferą.

Parodos išdėstymas – Pagrindinė nuolatinė ekspozicija užima apie 5000 kv. m plotą ir yra suskirstyta į tris pagrindinius blokus:

„Kelias į karą” skirtas įvykiams, atvedusiems į Antrąjį pasaulinį karą.

Karo siaubai” gilinasi į karo eigą, svarbiausius įvykius ir šiuo laikotarpiu įvykdytus žiaurumus.

Knygoje Ilgas karo šešėlis nagrinėjami karo padariniai ir jo ilgalaikis poveikis vėlesnėms kartoms.

Apimtis ir perspektyva – muziejuje aprėpiamas platus karo Europoje ir kituose frontuose mastas, tačiau ypač atidžiai apžvelgiamas karo poveikis Lenkijai ir jos gyventojams. Ši perspektyva leidžia geriau suprasti ne tik karinius manevrus ir aukšto lygio politiką, bet ir žmogiškąjį karo aspektą.

Daugialypė terpė ir interaktyvumas – Muziejaus ekspozicijos yra modernios, jose naudojama multimedija, asmeniniai liudijimai, artefaktai ir interaktyvūs ekranai. Toks požiūris suteikia holistinę patirtį, pritaikytą tiek istorijos entuziastams, tiek jaunesniems lankytojams.

Specialios parodos – Be nuolatinės ekspozicijos, muziejuje dažnai rengiamos laikinos parodos, skirtos konkrečioms karo temoms, įvykiams ar aspektams.

Edukacinės programos – muziejuje daug dėmesio skiriama švietimui. Reguliariai rengiama daugybė seminarų, ekskursijų, filmų peržiūrų ir paskaitų, skirtų įvairioms amžiaus grupėms ir interesų grupėms.

Gintaro muziejus Gdanske

Gintaro muziejuje Gdanske eksponuojamas gintaras, dažnai vadinamas „Baltijos auksu”. Atsižvelgiant į turtingą Baltijos regiono gintaro istoriją ir jo reikšmę prekybai, menui ir kultūrai, Gdanskas yra tinkama vieta tokiam muziejui.

Muziejus įsikūręs pačioje Gdansko senamiesčio širdyje, istoriniame gotikos ir renesanso stiliaus pastate, vadinamame „Foregate” (Długa g. 46/47). Šis pastatas, kadaise naudotas kaip kalėjimo bokštas ir kankinimų kamera, buvo gražiai restauruotas ir dabar yra muziejaus kolekcijų fonas.

Parodos – muziejaus ekspozicijos, skirtos įvairiems gintaro aspektams, išsidėsčiusios keliuose aukštuose:

Gamtos istorija – šiame skyriuje gilinamasi į gintaro kilmę, jo susidarymo būdus ir įvairias jo rūšis. Jame demonstruojami natūralaus gintaro pavyzdžiai, kai kuriuose iš jų yra puikiai išlikusių inkliuzų, pavyzdžiui, vabzdžių ir augalų.

Gdanskas 7

Menas ir meistriškumas – lankytojai gali susipažinti su turtinga regiono gintaro dirbinių istorija. Šiame skyriuje pristatomi istoriniai artefaktai, juvelyriniai dirbiniai ir meno objektai, pagaminti iš gintaro, atskleidžiantys medžiagos universalumą ir grožį.

Prekyba gintaru – muziejus atskleidžia istorinius gintaro prekybos kelius ir Gdansko vaidmenį Europos gintaro prekyboje įvairiais laikotarpiais.

Praktinė veikla – Muziejuje dažnai rengiamos dirbtuvės, kuriose lankytojai gali susipažinti su gintaro apdirbimo amatais ir patys susikurti gintaro papuošalus ar daiktus.

Gdansko gintaro sąsajos su miestu išliko iki šių dienų. Už muziejaus ribų lankytojai gali rasti daugybę gintaro parduotuvių ir prekystalių visame Gdanske, ypač aplink Ilgąjį turgų (Długi Targ). Šiose moderniose įstaigose galima įsigyti įvairių gintaro papuošalų ir dirbinių, kurie tęsia ilgametes miesto tradicijas.

Auksinis namas Gdanske

Gdansko senamiesčio širdyje esantis istorinis miestietiškas namas, vadinamas Dom z Wieszczka. Šis žavus XVII a. statytas pastatas garsėja puošniu fasadu, kurį puošia sudėtingi raižiniai ir skulptūros, tarp jų – nuo karnizo kabantis auksinis auskaras. Legenda byloja, kad auskarą čia padėjo turtingas pirklys kaip dovaną savo mylimai dukrai, kuri pametė auskarą vaikščiodama Gdansko gatvėmis. Šiandien auskarų namas yra populiari fotografavimo vieta ir romantiško Gdansko žavesio bei architektūrinio grožio simbolis. Lankytojai gali grožėtis jo fasadu, sužinoti apie jo istoriją ir įamžinti įsimintinas akimirkas vaizdingame fone.

Neptūno fontanas Gdanske

Neptūno fontanas Gdanske yra vienas iš labiausiai atpažįstamų miesto objektų ir ikoniškas miesto simbolis. Ši bronzinė statula, esanti Ilgajame turguje (Długi Targ), pačioje pagrindinio miesto (Główne Miasto) širdyje, nuo XVII a. yra pagrindinis miesto akcentas.

Istorija – Neptūno fontanas buvo pastatytas 1606-1633 m. Iš pradžių jį suprojektavo flamandų architektas ir skulptorius Abraomas van den Blokas (Abraham van den Blocke). Neptūno, romėnų jūros dievo, statulą 1615 m. nuliejo Peteris Husenas ir Johannas Rogge.

Simbolika – Neptūnas laiko trišakį, simbolizuojantį jo viešpatavimą jūrose. Gdansko, miesto, turinčio turtingą jūrų ir prekybos istoriją, simbolis Neptūnas yra tinkamas, nes simbolizuoja miesto ryšį su jūra.

Architektūros stilius – fontanas yra gražus XVII a. manieristinio stiliaus pavyzdys, kuris papuoštas įvairiais jūros gyvūnais, kurie papildo fontano jūrinę temą.

Legenda – su fontanu susijusi vietinė legenda. Pasakojama, kad Neptūnas, pamatęs Gdansko turtus ir klestėjimą, trenkė į žemę savo trišakiu ir išbarstė auksines monetas. Miesto gyventojai jas surinko ir pavertė „Goldwasser” (Auksinis vanduo) – vietiniu likeriu, pagardintu tikro aukso dribsniais. Ši istorija – tai Gdansko, kaip turtingo uostamiesčio, istorinis statusas.

Restauravimas –  per šimtmečius fontanas buvo kelis kartus restauruotas. Per Antrąjį pasaulinį karą, siekiant apsaugoti statulą nuo galimos žalos, jis buvo išmontuotas ir paslėptas. Po karo 1954 m. ji buvo grąžinta į pradinę vietą.

Aukso vartai Gdanske

Gdansko Aukso vartai (Złota Brama) yra vienas svarbiausių miesto architektūros ir istorijos paminklų. Šie miesto vartai yra Karališkojo kelio ir Ilgosios gatvės (Długa) pradžioje, pro juos patenkama į pagrindinę miesto (Główne Miasto) gatvę.

Istorija – Aukso vartai buvo pastatyti 1612-1614 m. vietoj XIII a. gotikinių vartų, vadinamų Ilgosios gatvės vartais. Sprendimas atstatyti vartus buvo platesnių pastangų modernizuoti ir pagražinti Gdanską dalis.

Dizainas – Auksinius vartus suprojektavo architektas Abraomas van den Blokas (Abraham van den Blocke), jo projekte derėjo flamandų ir italų architektūros įtaka. Daugiausia iš plytų sumūrytų vartų fasadą puošia architektūrinės detalės ir iš smiltainio pagamintos skulptūros.

Simbolika – Vartų fasadą iš abiejų pusių puošia keturios statulos. Šios figūros simbolizuoja dorybes, kurios buvo laikomos svarbiausiomis idealiam piliečiui. Tai:

Istorinis kontekstas – Gdanskas savo aukso amžiuje buvo turtingas, nepriklausomas miestas, turėjęs didelę autonomiją Lenkijos-Lietuvos sandraugoje. Vartų simbolika ir užrašai atspindi miesto savimonę ir jo supratimą apie klestėjimo šaltinius.

Šiuolaikiniai vartai – šiandien Aukso vartai yra ryškus įvažiavimas į pagrindinį miesto istorinį centrą. Tai turistų ir vietinių gyventojų pamėgta vieta, nuo kurios galima pradėti tyrinėti Ilgąją gatvę ir Ilgąjį turgų, kuriuose gausu gražių istorinių pastatų, restoranų ir parduotuvių.

Motlavos upės krantinė Gdanske

Gdansko Motlavos upės krantinė yra viena vaizdingiausių ir ikoniškiausių miesto vietų. Ši krantinės atkarpa su istoriniais pastatais, puošniais fasadais ir žavinga atmosfera leidžia lankytojams susipažinti su Gdansko jūriniu ir prekybiniu paveldu.

Istorinė reikšmė – Motlavos upė nuo pat pirmųjų Gdansko gyvavimo dienų buvo svarbiausias Gdansko vystymosi veiksnys. Miestas buvo svarbus uostas ir Hanzos sąjungos – Šiaurės Vakarų ir Vidurio Europos pirklių gildijų ir turgaus miestų komercinės ir gynybinės konfederacijos – pagrindinis narys.

Architektūros perlai – krantinėje stovi daug įspūdingų ir gražiai restauruotų pastatų, kuriuose atsiskleidžia gotikos, renesanso ir baroko architektūros stiliai. Šie statiniai kadaise buvo turtingų pirklių namai ir sandėliai.

Gervė (Żuraw) – Vienas iš labiausiai atpažįstamų objektų krantinėje yra istorinis XIV a. pastatytas gervė. Jis tarnavo ir kaip miesto vartai, ir kaip veikiantis kranas, naudotas laivams pakrauti ir iškrauti. Tai išliekantis Gdansko jūrinio paveldo simbolis.

Mariacka vartai – šie vartai, vedantys į garsiąją Mariacka gatvę, yra dar vienas dėmesio vertas istorinis statinys prie upės. Pati gatvė garsėja terasiniais namais, dekoratyviniais stogeliais ir daugybe gintaro parduotuvių.

Gyvybinga atmosfera – krantinėje visada šurmuliuoja. Čia yra daugybė kavinių, restoranų ir barų, kuriuose lankytojai gali pasimėgauti vietiniais skanėstais arba gurkšnoti gėrimus stebėdami, kaip upe plaukia valtys ir laivai.

Turizmo objektai – Krantinėje rasite įvairių prekystalių, kuriuose prekiaujama suvenyrais, vietos amatininkų dirbiniais, o ypač gintariniais papuošalais, nes Baltijos regionas siejamas su gintaru. Taip pat galima užsisakyti ekskursijas laivu po uostą ir netoliese esančias vietoves.

Pėsčiųjų tiltai – keletas modernių pėsčiųjų tiltų, pavyzdžiui, besisukantis Žuraw pėsčiųjų tiltas, jungia pagrindinį miestą su Oloviankos ir Sėlių salomis (Wyspa Spichrzów) ir suteikia papildomų apžvalgos taškų bei miesto perspektyvų.

Sezoniniai renginiai – visus metus, ypač vasarą, krantinėje vyksta įvairūs renginiai, įskaitant muzikos pasirodymus, festivalius ir muges, kurie dar labiau pagyvina jos atmosferą.

Gdanskas 8

Ką parvežti dovanų artimiesiams iš Gdansko?

Gdanske, turinčiame turtingą istoriją ir gyvybingą kultūrą, galima rasti daugybę unikalių dovanų ir suvenyrų, atspindinčių miesto ir viso Pomeranijos regiono esmę. Jei ieškote įsimintinų dovanų, kurias galėtumėte parsivežti iš Gdansko savo artimiesiems, pateikiame keletą geriausių pasiūlymų:

Gintariniai papuošalai – Gdanskas dažnai vadinamas „pasaulio gintaro sostine”. Baltijos regione yra didžiuliai šios suakmenėjusios medžio dervos telkiniai. Įvairiose miesto parduotuvėse galite rasti gražiai pagamintų vėrinių, auskarų, žiedų ir kitų papuošalų iš gintaro.

Goldwasser likeris – šiame vaistažolių likeryje, kurio pavadinimas vokiškai reiškia „aukso vanduo”, yra tikrų 22 karatų aukso dribsnių. Tai ne tik gardus gėrimas, bet ir Gdansko paveldo dalis.

Lenkų keramika – turistai mėgsta rankomis tapytus keraminius indus, puodelius ir dekoratyvinius dirbinius iš netoliese esančio Boleslaveco regiono. Kiekvienas dirbinys pasižymi sudėtingais raštais ir piešiniais.

Burštyno (gintaro) kosmetika – be papuošalų, gintaras naudojamas įvairiuose kosmetikos gaminiuose dėl jo tariamo poveikio sveikatai. Daugelyje vietinių parduotuvių galima rasti gintaru prisotintų losjonų, muilų ir aliejų.

Kašubų siuvinėjimas – Kašubai yra etninė grupė iš Pomeranijos regiono, o jų tradicinių siuvinėjimų, pasižyminčių ryškiomis spalvomis ir specifiniais raštais, galima rasti ant drabužių, staltiesių ir kitų audinių.

Vietiniai alkoholiniai gėrimai – be „Goldwasser”, apsvarstykite galimybę įsigyti kitų tradicinių lenkiškų stipriųjų gėrimų, pvz., Żubrówka (degtinė iš bizonų žolės) arba Krupnik (likeris su medaus prieskoniais).

Meduoliai – nors Torūnė Lenkijoje labiau siejama su meduoliais (pierniki), Gdanske vis dar galite rasti įvairių formų ir dydžių šio skanaus sausainio su prieskoniais.

Marcipanas – Gdanske marcipanas, kuriam įtaką padarė Hanzos istorija, tradiciškai gaminamas iš marcipano dekoratyvinių formų ir figūrų, todėl tai yra saldi ir meniška dovana.

Vietos menas – Gdanske yra daugybė meno galerijų ir studijų, kuriose galite įsigyti paveikslų, skulptūrų ar grafikos darbų, atspindinčių miesto dvasią ir gamtovaizdį.

Tradicinės lenkiškos lėlės – Šios lėlės, aprengtos tautiniais arba regioniniais kostiumais, yra puikus lenkų kultūros prisiminimas.

Laivų modeliai – Gdansko jūrinis paveldas rodo, kad miniatiūriniai laivų modeliai gali būti unikali dovana entuziastams.

Vietinė literatūra – Apsvarstykite galimybę įsigyti lenkų autorių knygų arba knygų, kurių veiksmas vyksta Baltijos regione. Jei perkate žmogui, kuris nekalba lenkiškai, ieškokite išverstų knygų arba istorinių ir meno knygų su gražiais Gdansko vaizdais.

Susiję straipsniai:

Kaunas – Gdanskas  atstumas

Lankytinos vietos Lenkijoje

Orai Gdanske – kada geriausia keliauti?

Kelionės po Lenkijos jūros lobį – Gdanską