Barselona yra vienas iš gyvybingiausių ir kultūriškai turtingiausių Europos miestų, įsikūręs Ispanijos Viduržemio jūros pakrantėje. Mieste puikiai dera istorija, menas, architektūra, maistas ir paplūdimiai. Tai ideali vieta keliautojams, norintiems pasinerti į Ispanijos kultūrą ir tyrinėti turtingą miesto paveldą. Štai keletas vietų, kurias būtina aplankyti Barselonoje.
Sagrada Familia
Tai žymiausias Barselonos simbolis, legendinio architekto Antonijaus Gaudžio (Antoni Gaudí) sukurtas šedevras. Sagrada Familia yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, o jos statybos prasidėjo 1882 m. ir tebevyksta iki šiol. Nuostabų bazilikos fasadą ir sudėtingas detales privalo pamatyti kiekvienas miesto svečias.
Kilmė: Projektas pradėtas įgyvendinti 1882 m. vadovaujant architektui Francisco de Paula del Villar, tačiau kitais metais jis atsistatydino. Gaudis perėmė projektą ir visiškai jį pakeitė. Jis dirbo prie jo iki pat savo mirties 1926 m.
Dizainas: Gaudžio „La Sagrada Familia” vizija – tai architektūros stilių sintezė, sujungianti gotikos ir secesijos formas, dėl to ji atrodo organiškai ir sklandžiai.
Statyba: Gaudi žinojo, kad nesulauks, kol bazilika bus baigta, todėl daugiausia dėmesio skyrė modeliui ir planams, kuriais galėtų vadovautis būsimi architektai. Po jo mirties darbus tęsė įvairūs architektai, visada remdamiesi pirminiais Gaudžio ketinimais.
Pažanga: Statybos darbai daugiausia priklauso nuo aukų ir pajamų, gautų iš lankytojams parduodamų bilietų. Dėl šios priežasties, taip pat dėl sudėtingų detalių ir paties projekto dydžio statybos tęsiasi jau daugiau nei šimtmetį. Buvo numatyta, kad bazilika gali būti baigta iki 2026 m., Gaudi mirties šimtmečio, tačiau neaišku, ar šio termino pavyks laikytis.
Bokštai: Šiuo metu baigti statyti aštuoni iš planuotų 18 bokštų. Projekte numatyta 12 trumpesnių bokštų, skirtų apaštalams, 4 – evangelistams, vienas – Mergelei Marijai, o aukščiausias, centrinis bokštas skirtas Jėzui Kristui.
Interjeras: Bazilikos vidus toks pat kvapą gniaužiantis kaip ir išorė. Jis garsėja mišką primenančiomis kolonomis, sudėtingais vitražais ir šviesos žaismu. Dizainą įkvėpė gamta – kolonos primena medžių kamienus, o viršuje šakojasi.
UNESCO pasaulio paveldo objektas: La Sagrada Familia” fasadas ir kripta 1984 m. UNESCO paskelbė La Sagrada Familia” pasaulio paveldo objektu.
Paskutinės Gaudžio dienos: Antoni Gaudi paskutinę savo gyvenimo dalį paskyrė tik šiam projektui. Paskutiniaisiais savo gyvenimo metais jis netgi gyveno šioje vietoje. 1926 m. jis mirė partrenktas tramvajaus, o jo laidotuvės vyko bazilikoje.
Simbolika: La Sagrada Família bažnyčioje viskas turi simbolinę reikšmę – nuo architektūrinių detalių iki skulptūrų. Čia integruotos gamtos, krikščioniškojo mokymo ir Katalonijos istorijos temos.
Apsilankymas: Tai vienas iš labiausiai lankomų paminklų Ispanijoje. Ekskursijos su audiogidais supažindina su architektūrine ir religine simbolika. Nuo bokštų, į kuriuos galima patekti liftais, atsiveria nuostabūs Barselonos panoraminiai vaizdai.
Guelio parkas
Dar vienas Gaudžio šedevras – gražus viešasis parkas, esantis ant kalvos viršūnės, iš kurios atsiveria miesto panorama. Parke yra spalvingų mozaikų, įmantrių skulptūrų ir atsiveria nuostabūs Barselonos vaizdai. Lankytojai gali ramiai pasivaikščioti vingiuotais parko takeliais, atsipalaiduoti ant vieno iš daugelio suoliukų arba apžiūrėti įvairius parko lankytinus objektus, tarp jų – žymiąją drakono statulą ir Gaudžio namų muziejų.
La Rambla
La Rambla yra garsiausia Barselonos gatvė, besidriekianti nuo Katalonijos aikštės iki Kristupo Kolumbo paminklo. Gatvėje gausu kavinių, barų ir parduotuvių, todėl ji yra populiari tiek turistų, tiek vietinių gyventojų. Lankytojai gali pasivaikščioti medžiais apsodinta promenada, pasigrožėti gatvės atlikėjais arba užsukti į Mercat de la Boqueria – šurmuliuojantį maisto produktų turgų, kuriame yra daugiau kaip 300 prekystalių.
Štai ką reikia žinoti apie La Rambla
Promenados patirtis: La Rambla yra medžiais apsodinta pėsčiųjų gatvė, kurią iš abiejų pusių juosia keliai. Čia visada gausu turistų ir vietinių gyventojų, todėl tai puiki vieta stebėti žmones.
Kultūros vietos: Palei bulvarą įsikūrusios kelios svarbios kultūros įstaigos, tarp jų Gran Teatre del Liceu (garsusis Barselonos operos teatras) ir Palau de la Virreina, kuriame rengiamos meno parodos ir kultūriniai renginiai.
Mercat de la Boqueria: Tai vienas garsiausių Europos maisto produktų turgų. Tai vizualinė ir kulinarinė šventė – čia rasite šviežių produktų, mėsos, jūros gėrybių, sūrių ir dar daug kitų prekystalių.
Gyvosios statulos ir atlikėjai: Vienas iš žavingų La Rambla gatvės aspektų yra „gyvosios statulos” – įmantriais kostiumais apsirengę atlikėjai, kurie nejuda, kol jiems duodama moneta. Gatvės artistai ir muzikantai taip pat nuolat linksmina praeivius.
Kavinės ir parduotuvės: Gatvėje yra daugybė kavinių, restoranų ir parduotuvių. Dauguma jų skirtos turistams, tačiau jose galima prisėsti ir pasinerti į atmosferą. Café de l’Opera yra viena iš istorinių vietų, kur galima išgerti kavos.
Plaça Reial: Ši aikštė, esanti visai šalia La Rambla, garsėja gyva atmosfera, ypač naktį. Ją supa restoranai ir klubai, joje stovi kultiniai žibintų stulpai, kuriuos savo kūrybos pradžioje suprojektavo Antoni Gaudi.
Saugumas: La Rambla, kaip ir daugelis populiarių turistų lankomų vietų visame pasaulyje, yra karštas kišenvagių taškas. Lankytojai turėtų būti budrūs ir saugoti savo daiktus.
Istorija: Rambla pavadinimas kilęs iš arabiško žodžio „ramla”, kuris reiškia smėlėtą upės vagą. Kadaise šioje teritorijoje buvo sezoninė vandentiekio upė.
Dalys: La Rambla yra sudaryta iš skirtingų atkarpų, kurių kiekviena turi savo pavadinimą, pradedant Katalonijos aikšte: Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep (arba de la Boqueria), Rambla dels Caputxins ir Rambla de Santa Mònica.
Kristupo Kolumbo paminklas: Kolumbo paminklas: La Rambla baigiasi prie Kristupo Kolumbo paminklo – aukštai iškilusios statulos, nukreiptos į jūrą. Kolonos viduje lankytojai gali pakilti liftu į viršuje esančią apžvalgos aikštelę, nuo kurios atsiveria miesto ir Viduržemio jūros panorama.
Pikaso muziejus
Barselonoje esantis Pikaso muziejus (Museu Picasso) skirtas XX a. ispanų dailininko Pablo Pikaso kūrybai. Tai vienas populiariausių muziejų mieste, kuriame galima susipažinti su unikaliu Pikaso kūrybos metų vaizdu. Štai ką verta žinoti:
Vieta: Muziejus įsikūręs istoriniame Barselonos El Raval rajone, penkiuose viduramžių rūmuose Montcada gatvėje.
Rinkiniai: Muziejaus kolekciją sudaro daugiau nei 4 000 dailininko darbų, todėl ji yra viena gausiausių Pikaso kūrinių kolekcijų pasaulyje. Daugiausia dėmesio skiriama ankstyviesiems Pikaso darbams, įskaitant mėlynojo periodo kūrinius, asmeninius eskizus, keramiką ir kai kuriuos vėlesnius paveikslus.
Las Meninas: Vienas svarbiausių muziejaus eksponatų – 58 paveikslų serija „Las Meninas”. Ši serija yra Pikaso Diego Velaskeso šedevro interpretacija ir leidžia susipažinti su Pikaso kūrybos procesu.
Chronologinė ekspozicija: Kūriniai eksponuojami chronologine tvarka, todėl lankytojai gali išsamiai susipažinti su Pikaso kūrybos raida nuo ankstyvųjų metų iki vėlesnių darbų.
Asmeninis ryšys: Barselona turėjo didelę įtaką Pikaso kūrimosi metams. Būdamas paauglys jis persikėlė į šį miestą ir mokėsi La Llotja meno mokykloje. Muziejuje užfiksuotas jo gilus ryšys su Barselona ir parodyta, kaip miestas paveikė jo ankstyvąjį stilių ir techniką.
Laikinos parodos: Be nuolatinės kolekcijos, muziejuje reguliariai rengiamos laikinos parodos, susijusios su Pikaso ir jo amžininkais.
Įranga: Muziejuje taip pat veikia biblioteka, knygynas ir restoranas. Bibliotekoje, specialiai skirtoje Pikaso, sukaupta išsami dokumentų, knygų ir straipsnių apie dailininką kolekcija.
Apsilankykite: Dėl muziejaus populiarumo verta iš anksto užsisakyti bilietus, ypač turistinio sezono metu. Muziejus taip pat siūlo nemokamą įėjimą kiekvieno mėnesio pirmąjį sekmadienį.
Mokymo programos: Muziejus siūlo daugybę edukacinių programų, pvz: Muziejus aktyviai dalyvauja edukacinėse programose. Jie siūlo seminarus, kursus ir kitus edukacinius užsiėmimus, tinkamus visoms amžiaus grupėms, skatinančius giliau suprasti Pikaso kūrybą ir šiuolaikinį meną apskritai.
Netoliese esančios lankytinos vietos: Po apsilankymo aplinkiniame El Borno rajone yra daugybė lankytinų vietų, įskaitant Santa Maria del Mar bažnyčią, kultūros centrą „El Born Centre de Cultura i Memòria”, daugybę tapas barų, butikų ir amatininkų parduotuvių
Gotikinis kvartalas
Gotikinis kvartalas yra seniausia Barselonos dalis, siaurų gatvelių ir viduramžių pastatų labirintas. Šiame rajone yra keletas žymiausių miesto įžymybių, įskaitant Barselonos katedrą ir Reikalingąją aikštę. Lankytojai gali tyrinėti vingiuotas gatveles, grožėtis gotikine architektūra arba sustoti išgerti kavos vienoje iš daugelio lauko kavinių.
Casa Batllo
Tai dar vienas Gaudi šedevras: Casa Batllo – modernistinis pastatas, esantis pačioje Barselonos širdyje. Spalvingas pastato fasadas ir įmantrios formos – tai vieta, kurią būtina pamatyti kiekvienam miesto svečiui. Lankytojai gali leistis į ekskursiją po pastato vidų ir susipažinti su jo istorija bei architektūra.
Montseratas
Tai kalnų masyvas, esantis netoli Barselonos, garsėjantis nuostabiu gamtos grožiu ir viršūnėje esančiu benediktinų vienuolynu. Lankytojai gali keltis keltuvu arba traukinuku su krumpliaračiu į kalno viršūnę, kur gali apžiūrėti vienuolyną, apsilankyti muziejuje arba pasigrožėti aplinkinių apylinkių panorama.
Barceloneta paplūdimys
Barselonos paplūdimys yra vienas populiariausių Ispanijos paplūdimių, esantis vos už kelių minučių kelio nuo miesto centro. Paplūdimys pasižymi minkštu smėliu, krištolo skaidrumo vandeniu ir gyvybinga promenada, kurioje įsikūrę barai ir restoranai. Lankytojai gali degintis, maudytis arba mėgautis gaiviaisiais gėrimais, grožėdamiesi Viduržemio jūros vaizdais.
Camp Nou
Futbolo gerbėjai nenorės praleisti apsilankymo „Camp Nou” – FC „Barcelona” namų stadione. Stadionas yra vienas didžiausių pasaulyje ir talpina daugiau nei 99 000 žiūrovų. Lankytojai gali leistis į ekskursiją po stadioną, apsilankyti FC Barselonos muziejuje, o jei pasiseks – net stebėti rungtynes.
Talpa: Camp Nou” yra didžiausias stadionas Europoje ir trečias pagal dydį futbolo stadionas pasaulyje.
Istorija: Kamp Nou” buvo atidarytas 1957 m. ir pakeitė ankstesnį Barselonos stadioną „Camp de Les Corts”. Didesnio stadiono poreikis atsirado dėl didėjančio klubo sirgalių skaičiaus.
Ekskursijos ir muziejus: Camp Nou” yra viena populiariausių turistų lankomų vietų Barselonoje. Šios ekskursijos metu lankytojai gali apžiūrėti stadioną, įskaitant aikštę, žaidėjų tunelį, spaudos patalpas ir persirengimo kambarius. Taip pat siūloma apsilankyti FC Barcelona muziejuje, kuriame sirgaliai gali pamatyti trofėjų kolekciją, atminimo daiktus, interaktyvias ekspozicijas ir audiovizualinę medžiagą, pasakojančią apie turtingą klubo istoriją.
„El Clásico”: FC „Barcelona” ir Madrido „Real” rungtynės, vadinamos „El Clásico”, yra vieni iš žiūrimiausių sporto renginių visame pasaulyje. Daugelio futbolo entuziastų svajonė yra patirti „El Clásico” rungtynes „Camp Nou” stadione.
Katalonijos tapatybė: Barselonos futbolo klubas yra glaudžiai susijęs ne tik su sportu, bet ir su katalonų identitetu ir pasididžiavimu. Klubo šūkis „Més que un club” („Daugiau nei klubas”) reiškia, kad klubas prisideda prie katalonų kultūros ir vertybių puoselėjimo. Franko diktatūros laikais „Camp Nou” buvo viena iš nedaugelio vietų, kur katalonai galėjo laisvai išreikšti savo tapatybę.
Koncertai ir renginiai: Be futbolo rungtynių, „Camp Nou” per daugelį metų surengta daugybė koncertų ir renginių, kuriuose dalyvavo tarptautiniai menininkai ir atlikėjai.
Ateitis: Kamp Nou” stadiono atnaujinimas ar net naujo stadiono statyba, siekiant užtikrinti, kad jis ir toliau atitiktų aukščiausius sirgalių ir žaidėjų poreikius. Siūlomais renovacijos planais siekiama padidinti stadiono talpą ir įrengti moderniausias patalpas.
Kaip ten nuvykti: Kamp Nou” yra Barselonos Les Corts rajone. Jį lengva pasiekti Barselonos metro (L3 ir L5 linijomis) ir keliais autobusų maršrutais.
Netoliese esančios lankytinos vietos: Apylinkėse, nors ir daugiau gyvenamųjų namų, yra keletas lankytinų vietų, pavyzdžiui, La Maternitat sodai, Palau Reial de Pedralbes ir Pedralbes vienuolynas.
Bilietai ir rungtynės: Jei planuojate stebėti rungtynes, ypač dideles, patartina bilietus įsigyti iš anksto. Rungtynių dienomis, ypač Europos vakarų ar derbių metu, atmosfera yra įkaitusi ir suteikia autentišką Katalonijos futbolo kultūros skonį.
Palau de la Musica Catalana
Palau de la Musica Catalana yra graži koncertų salė, įsikūrusi pačioje Barselonos senamiesčio širdyje. Pastatas yra modernizmo architektūros šedevras, kuriame yra vitražiniai langai, sudėtingos mozaikos.
Romaninis menas: Vienas iš išskirtinių muziejaus skyrių – romaninio meno kolekcija, kurioje saugoma daugybė sieninės tapybos, medžio raižinių ir metalo dirbinių. Ypač įspūdingos yra išlikusios romaninių Pirėnų regiono bažnyčių freskos.
Šiuolaikinis menas: MNAC taip pat apima XIX ir XX a. meną, įskaitant modernizmą, noucentizmą ir avangardizmą, bei avangardizmo judėjimus, išryškindamas tokių garsių menininkų kaip Ramonas Casasas, Santjagas Rusiñolas ir Salvadoras Dalí darbus.
Fotografijų kolekcija: Muziejuje sukaupta gausi fotografijų kolekcija, todėl jis yra vienas pagrindinių fotografijos archyvų Ispanijoje.
Thyssen-Bornemisza kolekcija: Šioje kolekcijoje eksponuojami iš Carmen Thyssen-Bornemisza kolekcijos paskolinti paveikslai, kuriuose galima pamatyti Europos tapybos raidą nuo XIII iki XX a.
Vieta ir architektūra: MNAC įsikūręs Nacionaliniame rūmuose – nuostabiame pastate, pastatytame 1929 m. tarptautinei parodai. Kupolo formos statinys su didingais laiptais ir fontanais yra graži aplinka viduje esančioms meno kolekcijoms.
Magiškasis fontanas: Priešais MNAC yra Mondžuiko stebuklingasis fontanas, kuriame kiekvieną naktį vyksta muzikos ir šviesų šou, sukuriantys stebuklingą atmosferą ir patys savaime tapę populiariu traukos objektu.
Apžvalgos aikštelė: Iš muziejaus, įsikūrusio ant Montžuiko kalvos, atsiveria Barselonos panorama – nuo Sagrada Familia iki Viduržemio jūros.
Laikinos parodos: Be nuolatinės kolekcijos, MNAC reguliariai rengiamos laikinos parodos, seminarai, koncertai ir kiti kultūriniai renginiai, kurie dar labiau padidina jo patrauklumą meno ir kultūros entuziastams.
Įranga: Muziejuje yra knygynas, suvenyrų parduotuvė ir restoranas su terasa, iš kurios atsiveria Barselonos vaizdas. Prieš planuojant apsilankymą patartina pasidomėti muziejaus darbo laiku ir visais specialiais renginiais ar uždarymo atvejais.